4. TYDZIEŃ WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH

19 kwietnia * 25 kwietnia

 

Tak, to już czwarta edycja najbardziej filmowej imprezy Stolicy, w której udział biorą wszystkie studyjne kina miasta, a gospodynią jest… Warszawska Syrenka!

* ATLANTIC * AMONDO * ELEKTRONIK * ILUZJON * KINOKAWIARNIA STACJA FALENICA * KINO NA BOKU * KINOTEKA * KULTURA * LUNA * MURANÓW * PRAHA ŚWIT * U-JAZDOWSKI * WISŁA *

W każdym kinie w ramach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zaplanowano szereg wydarzeń: pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery, a nawet potańcówkę. Do zobaczenia ponadczasowa klasyka, kroniki filmowe, Teatroteki, a także najnowsze europejskie produkcje – w tym filmy dla dzieci – w przedpremierowej odsłonie. Część wydarzeń jest bezpłatna, część w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Zapraszamy!

Do udziału w wydarzeniach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zachęcamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, ale wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.

W ELEKTRONIKU zaplanowaliśmy następujące wydarzenie:

CZWARTEK 25 KWIETNIA

19:00 | spotkanie z Faustyną Toeplitz-Cieślak i Izabelą Żukowską, autorkami książki SFINKS. WIZJONERZY I SKANDALIŚCI KINA. Rozmowa na temat słynnej wytwórni filmowej, której twórcą był pionier kina Aleksander Hertz. Podczas spotkania odkryjemy tajemnice dotyczące wciąż mało znanej szerszej publiczności instytucji, ale przede wszystkim odpowiemy na pytanie: dlaczego Sfinks…

Prowadzenie spotkania: Anna Serdiukow

20:00 | seans filmu BESTIA reż. Aleksander Hertz, 47 min.

Bilety na seans filmu w odrestaurowanej wersji w cenie 14 zł (ulgowe), 18 zł (normalne) dostępne w kasie kina.

BESTIA to jedyny zachowany polski film z Polą Negri zarealizowany dla warszawskiej wytwórni SFINKS. Jego premiera odbywała 5 stycznia 1917 roku. Film z miejsca stał się sensacją, w główną rolę – prowincjuszki Poli Basznikow, która przybywa do wielkiego miasta z bagażem pełnym marzeń o karierze – wcieliła się międzynarodowa gwiazda polskiego pochodzenia.

BESTIA to film niemy. Muzykę na żywo wykona Paweł Szamburski

**********

SFINKS. WIZJONERZY I SKANDALIŚCI KINA to porywająca historia wytwórni filmowej SFINKS, której twórcą był pionier kina Aleksander Hertz. Do tego Warszawa przed I wojną światową i stolica odrodzonego państwa w dwudzietsoleciu międzywojennym. Początki wielkich karier i losy takich gwiazd jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn czy Stefan Jaracz. Drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina. Pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze sukcesy. Początek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką, ekranizacja Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Zapolskiej. A wszystko to w atmosferze wielkich emocji, które towarzyszyły pionierskim dokonaniom pierwszych polskich filmowców.

 

FAUSTYNA TOEPLITZ-CIEŚLAK – warszawianka, absolwentka Wydziału wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST, dziennikarka. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, przygotowując audycje o tematyce kulturalnej dla radiowej Trójki oraz Jedynki i Dwójki. Jeszcze w czasie studiów zainteresowała się historią teatru i filmu żydowskiego w Polsce. 

 

IZABELA ŻUKOWSKA – z wykształcena muzykolog i socjolog, pracuje jako dziennikarka, od lat związana z Polskim Radiem, obecnie z Programem I. Autorka kryminałów retro, powieści obyczajowych i słuchowisk radiowych.

PAWEŁ SZAMBURSKI – klarnecista, kompozytor, animator kultury. Studiował na Wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Od 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Artysta związany ze środowiskiem LADO ABC, którego konsekwentna, trwająca kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz aniamcyjna wpłynęła na dynamiczny rozwój niezależnej sceny w Polsce. Realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania muzyki w kraju i za granicą. Współpracował z uznanymi muzykami, takimi jak: Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz, Nickolas Jaar, Maria Raducanu, Saenz Valiente, Joe McPhie, Leszek Bzdyl, Jakub Krofta, Michał Liber, Konrad Dworakowski, Alan Bern, Frank London, Harold Rubin, Dawid Krakauer, Raphael Rogiński, Marcin Masecki, Dorota Miśkiewicz, Patryk Zakrocki, Macio Moretti, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, DJ Lenar i wielu innych.

Szczegółowy program i informacje online i offline w wybranych kinach studyjnych.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Nasi partnerzy: SKS, MOJEeKINO.pl, RMF Classic, WFDiF, Pełna Sala, Klatki na oczach

Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet.

Kina studyjne od lat wspaniale wpisują się w filmowe tradycje Warszawy łącząc w sobie doświadczenie i nowoczesność – to tu zobaczysz filmową klasykę w świetnej jakości, najnowsze artystyczne produkcje z całego świata, a po seansach porozmawiasz o kinie podczas ciekawych dyskusji ze specjalistami, twórcami i ludźmi kultury.

Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych promując kina studyjne promuje kulturę filmową najwyższej jakości: uwrażliwia, zbliża, łączy, edukuje.

WSPIERAJMY KINA STUDYJNE!

Start: 2024-04-25 19:00:00

kup bilet