Już od piątku, 30.12 na nasz ekran wraca zdobywca nagrody jury w Cannes, polski kandydat do Oscara – IO, najnowszy film legendy polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego! Serdecznie zapraszamy na seanse na naszej małej sali.

 

O FILMIE: 
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Obsada: Sandra Drzymalska, Tomasz Organek, Mateusz Kościuszkiewicz, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo
Produkcja: Polska, Włochy, 2022
Czas trwania: 86 min.