JEAN-PAUL BELMONDO LEGENDA KINA – przegląd filmów z prelekcją dr Pauliny Kwiatkowskiej
6 września br. zmarł Jean-Paul Belmondo – jeden z najpopularniejszych światowych aktorów, ikona francuskiej Nowej Fali.
Wspólnie z Instytutem Francuskim i Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na mini przegląd filmów z udziałem aktora. Widzimy się w kolejne poniedziałki począwszy od 15 listopada 2021 r.!
Przed każdym seansem prelekcję wygłosi dr Paulina Kwiatkowska.
W programie:
15 listopada | poniedziałek | 19:00
SZALONY PIOTRUŚ
22 listopada | poniedziałek | 19:00
29 listopada | poniedziałek | 19:00
CZŁOWIEK Z RIO
Bilety w cenie 10 zł/seans do nabycia w kasie kina oraz on-line (kliknij podświetlony wybrany tytuł)
Rezerwacje: rezerwacje@kinoelektronik.pl
******************************************************
O FILMACH:

Szalony Piotruś

Ferdinand (Jean-Paul Belmondo), żonaty z zamożną kobietą, nudzi się. Pewnego wieczoru spotyka Marianne (Anna Karina), studentkę, którą poznał pięć lat wcześniej, która uporczywie nazywa go Piotrusiem. Porzuca małżonkę i, urzeczony, wiąże się z piękną Marianne. Ta jednak jest zamieszana w nielegalne interesy. Oboje muszą się ukrywać i wyruszają z Paryża na południe Francji.

Szalony Piotruś (Pierrot le Fou) reż. Jean-Luc Godard, Francja, Włochy 1965, 110 min.

Obsada: Jean-Paul Belmondo, Anna Karina, Graziella Galvani

 Szpicel

Czarny kryminał będący adaptacją powieści autorstwa Pierre’a Lesou o tym samym tytule. Po opuszczeniu więzienia złodziej Maurice Faugel (Serge Reggiani) planuje kolejny skok. Do akcji zaprasza swoich zaufanych znajomych oraz Silliena (Jean-Paul Belmondo), który ma ich zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Na miejscu zostają zaskoczeni przez policję. Maurice zostaje ranny, a przesłuchiwany przez policję Sellien stoi przed decyzją wyznania prawdy lub chronienia przyjaciół.

Szpicel (Le Doulos) reż. Jean-Pierre Melville, Francja, Włochy 1962, 108 min.

Obsada: Jean-Paul Belmondo, Serge Reggiani, Michel Piccoli

Szalony film przygodowo-szpiegowski. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnès, córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełny egzotycznych przygód pościg za porywaczami.

Człowiek z Rio (L’Homme de Rio) reż. Philippe De Broca, Francja, Włochy 1963 , 112 min.

Obsada: Jean-Paul Belmondo, Françoise Dorléac , Jean Servais

 

*******************************************

 

O PRELEGENTCE:

Paulina Kwiatkowska – historyczka i teoretyczka filmu, od 2020 roku wicedyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW, w latach 2017–2020 redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu”. Autorka książki „Somatografia. Ciało w obrazie filmowym”, współautorka m.in. książek „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming-Lianga”, „Spojrzenie Antonioniego”, „Sztuka w kinie dokumentalnym”, „Nowa Kinofilia: przestrzenie i afekty” oraz dwutomowej pracy „Kultura wizualna w Polsce” (2017).