Film wyreżyserował prześladowany przez irańską władzę Mohammad Rasoulof. Polscy widzowie znają go z takich filmów jak „Rękopisy nie płoną” czy „Uczciwy człowiek”. W „Zło nie istnieje” Rasoulof ponownie porusza trudne tematy, które kilka lat temu sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko jego artystyczną, ale i obywatelską wolność.
W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof.
Film ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej opowieści widzimy, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman – spokojnej pary w średnim wieku.
Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach.
NAGRODY I FESTIWALE:
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Gildii Filmowej
2020 – Azjatyckie Nagrody Filmowe – nominacja: najlepszy film
2020 – Festiwal Filmowy w Crested Butte Kolorado, USA – Nagroda Specjalna Jury za odwagę w kręceniu filmów
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Heartland, USA – Grand Prix
2020 – Festiwal Filmowy w Montclair, USA – nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2020 – Festiwal Filmowy w Filadelfii, USA – konkurs główny, nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary, USA – nagroda publiczności
2020 – Festiwal Filmowy w Seatle, USA – nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo – nagroda publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, Ribera de Duero Award – nagroda specjalna dla najlepszego reżysera
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Arthousowych w Batumi – Grand Prix
2020 – Festiwal Filmów Azjatyckich w Hong Kongu – nagroda Młodego Jury
2020 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
*********************************
BILETY
do nabycia w kasie kina oraz on-line: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-631-zlo-nie-istnieje…
REZERWACJE: rezerwacje@kinoelektronik.pl
************************
ZWIASTUN: