ZŁE BAŚNIE – pokaz przedpremierowy 2 września, godz. 19:00

Baśnie Damiano i Fabio d’Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm. Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu. Brzmią bardziej jak zgrzyt noża po szkle. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu.

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych.

 

O FILMIE:

Akcja toczy się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak stąd daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni…

Reżyseria: Damiano i Fabio D’Innocenzo
Obsada: Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Lino Musella, Gabriel Montesi
Produkcja: Włochy, Szwajcaria 2020

 

BIELTY: https://www.bilety24.pl/kino/631-zle-basnie-67474?id=347945

 

NAGRODY I FESTIWALE:
2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacja: najlepszy scenariusz (Damiano i Fabio D’Innocenzo)
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź za najlepszy Scenariusz
2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne Taśmy) – nagrody: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy producent, nagroda specjalna Premio Graziella Bonacchi dla Barbary Chichiarelli, nominacje: najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Barbara Chichiarelli)
2020 – Nagrody Globo d’Oro, Włochy – nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach – konkurs główny
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli – konkurs główny, Nagroda Jury
2020 – Festiwal Filmowy w El Gounie, Egipt – nagrody: Silver Star dla najlepszego filmu fabularnego
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Brazylia – Konkurs Nowych Reżyserów
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – konkurs główny
2020 – Golden Ciak Award (nagrody magazynu filmowego Ciak) – nagrody: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy

 

ZWIASTUN: