„Berlin Alexanderplatz” to miejska nocna odyseja, przesycona dynamicznym montażem, seksem, neonami i realiami gangsterskiego półświatka. Śmieszy, przeraża, fascynuje i zachwyca. Przede wszystkim jednak zachwyca. To jeden z tych obrazów, w które widz wpatruje się godzinami z poczuciem obcowania z arcydziełem. To jeden z tych momentów, dla których chodzi się do kina.
O FILMIE:
Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.
_______________________
Nagrody
Europejskie Nagrody Filmowe 2020 – najlepszy kompozytor; Stockholm FF 2020 – najlepszy film, aktor (Welket Bungué); Batumi International ArtHouse FF 2020 – najlepszy aktor (Welket Bungué, Albrecht Schuch); Niemieckie Nagrody Filmowe 2020 – najlepsza muzyka, aktor (Albrecht Schuch), scenografia, zdjęcia, film fabularny
Burhan Qurbani
Urodzony w 1980 roku niemiecki reżyser i scenarzysta, syn uchodźców politycznych z Afganistanu. Pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał w teatrach w Stuttgarcie i Hanowerze, by ostatecznie rozpocząć studia reżyserskie w prestiżowej Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. Debiutował Wyznaniem wiary, które znalazło się w konkursie Berlinale w 2010 roku.
Filmografia
2007 Illusion (short)
2009 Women Interrupted (segment)
2010 Wyznanie wiary / Shahada
2014 Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni / Wir sind jung. Wir sind stark / We Are Young. We Are Strong
2020 Berlin Alexanderplatz