26 lutego, piątek, o godz. 20:30 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu LA GOMERA

 

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania „La Gomera” kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.
Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon), której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu, garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.
„La Gomera” sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarząca się z serią „Ocean’s”, brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda; odsyłający do „Gildy” z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera; film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz, i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.
—–
TYTUŁ POLSKI: La Gomera
TYTUŁ ORYGINALNY: La Gomera
TYTUŁ MIĘDZYNARODOWY: The Whistlers
GATUNEK: komedia, kryminalny
JĘZYK: rumuński, angielski, hiszpański (napisy polskie)
REŻYSERIA: Corneliu Porumboiu
OBSADA: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar
ROK PRODUKCJI: 2019
KRAJ PRODUKCJI: Rumunia, Francja, Niemcy, Szwecja
CZAS TRWANIA: 97 min

 

ZWIASTUN:

 

 

BILETY czekają on-line: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-la-gomera-pokaz-przedpremierowy-62899?id=322187

Uwaga brak możliwości rezerwacji! biletów. Miejsc nienumerowane