⭐️Karolina Gruszka w islandzkiej produkcji pt. ZŁOTOKAP.
🎬Jest to ekranizacja sztuki teatralnej napisanej i wystawianej przez reżysera Ragnara Bragasona w Rejkiawiku, która zdobyła aż osiem nominacji do Icelandic Performing Arts Awards, a Bragasonowi przyniosła tytuł Reżysera Roku. 🏆
O FILMIE:
Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.
Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.
W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa.
Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.
Tytuł oryginalny: Gullregn (Garden)
reżyseria i scenariusz: Ragnar Bragason
występują: Karolina Gruszka, Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson
prodkcja: Islandia/Polska 2020
czas trwania: 115 min.
🎋Zapraszamy na Mojeekino od 8 stycznia !
Link do filmu (bilet 15 zł/dostęp 48h) https://www.mojeekino.pl/vods/vod.880
Link do rozmowy z reżyserem zarejestrowanej 2.09.2020 i udostępnionej dzięki uprzejmości Kina Kameralnego w Gdańsku (bezpłatne):
https://www.mojeekino.pl/vods/vod.887