We wtorek 20 października o 19:00 zapraszamy do Kina Elektronik na charytatywny pokaz filmu „Kryształ”. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc represjonowanym Białorusinom, do fundacji charytatywnej BY_Help.

 

„Kryształ” to film Daryi Zhuk, który wszedł na ekrany w 2018 roku. Ten elektryzujący debiut filmowy osnuty został wokół historii Veli — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje artystyczne i być DJką. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. „Kryształ” to opowieść o kobiecie, ale i o jej kraju, którego naród wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.

 

By mogła się odbyć premiera filmu na Białorusi, twórcy musieli wyciąć z scenę pokazują akcję „Czarnobylski szlak”, która odbyła się w 1996 roku, dwa lata po pierwszym zwycięstwie Łukaszenki. Na pokazie w Kinie Elektronik zobaczycie film z tą sceną! W rolach głównych wystąpili Alina Nibulina i Iwan Mulin.

Film był pokazywany na festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył wiele prestiżowych nagród? FIPRESCI Prize na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie, Youth Jury Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork, Nagroda Nicka Grand Prix jako najlepszy film CIS i Baltic, Biały Słoń z Rosyjskiej Gildii Krytyków Filmowych za najlepszy debiut, Media Choice Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju i najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tbilisi.