Znacie to z kina: preria, przy dźwiękach muzyki kowboj rusza w stronę zachodzącego słońca, na ekranie pojawiają się napisy końcowe. Tak było kiedyś. A jak jest dzisiaj? Twórcy filmowi potwierdzają, że western nadal „żyje” i ma się całkiem dobrze!
MOJEeKINO.PL zaprasza na pokazy specjalne trzech współczesnych westernów oraz – we współpracy z Akademią Kino CSK – wykład Tomasz Kolankiewicz przygotowany do filmu „Demony prerii”.
23.07
✅19:00 Wykład Tomasza Kolankiewicza pt. Western- odrodzenie | Akademia Kino CSK | bezpłatnie
✅20:00 DEMONY PRERII -pokaz specjalny
24.07 | 20:00
NEVER GROW OLD – pokaz specjalny
25.07 | 20:00
✅SWEET COUNTRY- pokaz specjalny
Bilety 13 zł
Filmy będą dostępne przez 48 h od momentu zakupu biletu
Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.
więcej na temat Akademii Kina CSK

Western – odrodzenie | Akademia Kina CSK na mojeEkino.pl
________________
O filmach:
Demony prerii
reżyseria: Emma Tammi
występują: Caitlin Gerard, Miles Anderson, Julia Goldani Telles
USA 2018, western/horror, 86 min., od 15 lat
Fascynująca opowieść o kobiecie czekającej na powrót męża w chacie położonej na odludziu, na zapomnianej przez Boga prerii. Im więcej czasu Lizzy spędza w samotności, tym silniej czuje obecność czegoś dziwnego – przerażającego, niewytłumaczalnego, pochodzącego nie z tego świata. Dreszczowiec doskonale łączy realne z wyobrażonym, a westernowa sceneria, skąpana na przemian w palącym słońcu i mroku nocy, okazuje się idealnym miejscem dla horroru.
Nigdy nie dorośniemy (Never grow old)
reżyseria: Ivan Kavanagh
występują: Emile Hirsch, John Cusack, Déborah François, Molly McCann
Irlandia 2019, western, 100 min., od 15 lat
Stolarz i grabarz Patrick Tate mieszka ze swoją rodziną na obrzeżach małego miasteczka przy drodze do Kaliforni. Życie w Garlow jest trudne, ale spokojne, aż do przybycia Dutcha Alberta i jego wyjętej spod prawa bandy. Tate będzie musiał wybrać między chęcią szybkiego zarobku a bezpieczeństwem swojej rodziny.
Sweet country
reżyseria: Warwick Thornton
występują: Hamilton Morris, Sam Neill, Bryan Brown
Australia 2017, western, 110 min., od 15 lat
Oparty na prawdziwych wydarzeniach western jednego z bardziej
cenionych australijskich reżyserów. 1929 rok, małe miasto położone na australijskim Terytorium Północnym. Sam, aborygen w średnim wieku pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda. Pewnego dnia zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez Harry’ego Marsha. Napięte relacje miedzy mężczyznami kończą się gwałtowną strzelaniną. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą.
Nagroda specjalna Jury na 74. MFF w Wenecji oraz nagroda FIPRESCI na ubiegłorocznym Camerimage.