W ramach wspólnego projektu kina Elektronik i Millennium Docs Against Gravity – KINOPODRÓŻE zapraszamy do… Macedonii, krainy miodu i pszczół.

27 lutego, czwartek, godz. 20:00 / 27th of February, 8.00 pm

Po seansie naszym gościem będzie Leszek Trytek z Fundacja Bliżej Pszczół (spotkanie w języku polskim)

O FILMIE:

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.
Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

reżyseria: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
produkcja: Macedonia 2019
czas trwania: 87 min

ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=1rOwukokxhs

Bilety dostępne w kasie kina oraz on-line: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-kraina-miodu-spotkanie-58414?id=290986