W HOŁDZIE ANDRZEJOWI ZAWADZIE – „OSTATNIA ROZMOWA”

15 lutego 2020, sobota, godz. 18:00

To będzie specjalny i wyjątkowy wieczór w hołdzie Andrzejowi Zawadzie – twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu. Anna Pietraszek zaprezentuje dwa nadzwyczajne swoje filmy: „W lodowym piekle” i „Ostatnia rozmowa”.

W sezonach 1996-97 i 1997-98 Zawada kierował wyprawami na niezdobytą dotąd w zimie Nanga Parbat (8152 m). Podczas pierwszej Krzysztof Pankiewicz i Zbigniew Trzmiel dotarli z obozu IV (7300 m), ale nie osiągnęli szczytu i doznali poważnych odmrożeń. Zawada powiedział wówczas: „Nie jestem w stanie komentować tego wszystkiego, co przeżyliśmy. Jedno tylko stawiam pytanie: kiedy tutaj wrócimy?”

Na przełomie 1997-98 roku Polakom udało się dotrzeć tylko do wysokości 6500 m. Główną przyczyną niepowodzenia ekspedycji – jak ocenił Zawada – były wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne, jakie tej zimy panowały w północnej części Himalajów i Karakorum. Od ponad 20 lat nie notowano w tym rejonie tak dużych opadów śniegu. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy „W lodowym piekle”.

Zawada był także kierownikiem wyprawy, która 40 lat temu dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szczycie 17 lutego 1980 roku), a następnie wiosennej w tym samym roku, podczas której Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka poprowadzili nową drogę na wierzchołek najwyższej góry Ziemi.

Luty 2000 roku. – Byłam na sto procent przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu. Siedzi i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nanga Parbat. A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?”. Szok – wspomina Pietraszek.

Śmiertelna choroba zaatakowała Zawadę nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, wybitny himalaista zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

Projekcja filmów planowana jest z udziałem reżyser Anny Pietraszek i Anny Milewskiej (aktorka filmowa i teatralna, poetka, wdowa po Andrzeju Zawadzie).

BILETY w cenie 16 i 20 zł do nabycia w kasie kina oraz online (kliknij podświetloną datę pokazu)
REZERWACJE: 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl