Już po raz szósty widzowie w Warszawie będą mieli możliwość obejrzenia japońskich produkcji filmowych w ramach przeglądu „Nieznane oblicza Japonii”. Organizatorami jak co roku są – Japan Foundation, Ambasada Japonii w Polsce oraz Kino Elektronik.

Wśród tegorocznych propozycji każdy widz znajdzie coś dla siebie – prezentujemy zarówno film z elementami fantastyki, obyczajowy, komedię romantyczną i Japonię z lat 70. XX wieku. Nie zabraknie wyjątkowych bohaterów z piękną japońską scenerią w tle.

PROGRAM

Piątek 7.02
19:00 Drżyj, jeśli chcesz (Tremble All You Want) – uroczyste otwarcie

 

Sobota 8.02
18:00 Przeznaczenie (Destiny)

 

Niedziela 9.02

15:15 Nasza mała Polska
17:00 Mori
19:00 Mikst (Mixed Doubles)

 

Screening with english subtitles.

______________________________________________

W niedzielę, 9 lutego, w godzinach 14.30 – 20.00 zapraszamy do foyer kina na kiermasz japoński. Wśród wystawców spotkacie : Maki Maki, Chibigami, Wydawnictwo Tajfuny

 

O FILMACH:

DRŻYJ JEŚLI CHCESZ (Tremble All You Want)

Yoshika, 24-letnia pracownica biurowa, jest od 10 lat nieszczęśliwie zakochana w Ichim („Pierwszy”), koledze z gimnazjum. Pewnego dnia Ni („Drugi”), kolega z biura, zaprasza ją na randkę. Nikt wcześniej tego nie robił, więc Yoshika czuje się mile wyróżniona. Niestety, raczej między nimi nie zaiskrzyło… Czego nie można powiedzieć o jej pościeli, która pewnej nocy staje w płomieniach po zetknięciu z piecykiem elektrycznym. Pożar udaje się ugasić, jednak bliskie spotkanie ze śmiercią uświadamia Yoshice tęsknotę za Ichim. Szukając okazji do spotkania, postanawia zorganizować szkolny zjazd absolwentów. Skupiona na swoim wyobrażeniu o „Pierwszym” i nieśmiała w stosunku do „Drugiego”, próbuje odnaleźć siebie; rozdarta między marzeniami i rzeczywistością, tym, czego pragnie, a czego nie.

reżyseria: Oku Akiko
występują: Matsuoka Mayu, Watanabe Daichi, Kitamura Takumi
czas trwania: 117 min.
produkcja: Japonia 2017
tytuł angielski: Tremble all you want

_______________________________________________

PRZEZNACZENIE

Gdy młoda kobieta, Akiko, poślubia pisarza Isshiki Masakazu i przenosi się z nim do Kamakury, jej życie z każdym dniem staje się coraz bardziej zaskakujące.
Zwykła przechadzka po mieście kończy się spotkaniem z jakąś istotą nadprzyrodzoną: zjawą, duchem, czy sympatyczną… kostuchą. Akiko szybko pojmuje, że Kamakura to miejsce, w którym ludzie i stwory żyją ze sobą w harmonii.
Jakby tego było mało, rezydencję państwa Isshiki zamieszkują wyjątkowe osobistości; pokojówka Kin, która ma chyba 130 lat, niepoprawny redaktor Masakazu – Honda, czy istota przyciągająca… nędzę. Mimo tego, że życie małżeńskie Akiko nie jest takie, jak sobie wyobrażała, okazuje się być nieustającą zabawą.
Pewnego ranka Masakazu odkrywa, że Akiko zniknęła. Jedyny ślad, jaki po sobie pozostawiła, to czuły list do męża… Wszystko wskazuje na to, że spotkało ją coś złego. Masakazu postanawia wybrać się do podziemnego świata i sprowadzić ją z powrotem. Na miejscu spotyka niezwykłe stwory, które zabrały mu żonę, a także kogoś jeszcze… Małżeństwo Isshiki w końcu dowie się, jakie jest ich przeznaczenie.

reżyseria: Yamazaki Takashi
występują: Sakai Masato, Takahata Mitsuki
produkcja: Japonia 2017
czas trwania: 129 min.
tytuł angielski: DESTINY: The Tale of Kamakura

_______________________________________________

MORI

Kumagai Morikazu, w skrócie Mori, jest 94-letnim malarzem. Dni upływają mu na obserwacji przyrody w przydomowym ogrodzie. Wizerunki drzew i żyjątek często odwzorowuje później na płótnie. Spokojne życie, które wiedzie wraz z żoną Hideko, zmienia się, gdy pewnego dnia dowiadują się, że tuż obok ich domu ma powstać blok mieszkalny. Nowy budynek poważnie zagraża okolicznej przyrodzie. Mori i Hideko decydują się podjąć walkę o to, co tak mocno kochają. Film w humorystyczny sposób ukazuje letni dzień z życia pary z ponad 50-letnim stażem, wprowadzając widza w atmosferę japońskich lat 70-tych.

reżyseria: Okita Shuichi
występują: Yamazaki Tsutomu, Kiki Kirin
produkcja: Japonia 2018
czas trwania: 99 min.
tytuł angielski: Mori, The Artist’s Habitat

__________________________________________________

MIKST

Tamako ma 28 lat i jest singielką. Wybitnie utalentowana w tenisie stołowym, od dziecka była rygorystycznie trenowana przez surową matkę. Po jej śmierci Tamako nareszcie ma okazję cieszyć się młodością, znaleźć normalną pracę i wieść zwykłe życie. Po jakimś czasie zakochuje się w Ejimie, przystojniaku, który dołączył do klubu tenisowego w jej firmie. Niestety – pewnego dnia widzi go w ramionach nowej członkini klubu, pięknej Airi. Zrozpaczona Tamako wraca do rodzinnej miejscowości, aby na miejscu dowiedzieć się, że klub tenisowy prowadzony niegdyś przez jej matkę ma poważne kłopoty finansowe. Jakby tego było mało, u obecnych członków na próżno szukać entuzjazmu. Są nimi: gospodyni-celebrytka, odchudzająca się para w średnim wieku, licealista-odludek i były zawodowy bokser Hagiwara, którego opuściła żona po tym, jak pobił jej szefa myśląc, że mają romans.
Gdy Tamako dowiaduje się, że Ejima i Airi startują w krajowych mistrzostwach w kategorii mieszanej, postanawia dołączyć do byłego klubu matki i doprowadzić jego członków do startu w zawodach. Na początku sceptyczni, szybko zaczynają treningi. Tamako ląduje w parze z Hagiwarą, jednak okazują się zupełnie niedobrani, co nieustannie rodzi konflikty. Z czasem jednak ich relacja zaczyna się zmieniać…

reżyseria: Ishikawa Junichi
występują: Aragaki Yui, Eita
czas trwania: 119 min.
produkcja: Japonia 2017
tytuł angielski: Mixed Doubles

_____________________________________________

BILETY w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line

https://www.bilety24.pl/szukaj?search=nieznane+oblicza+japonii&city=Wszystkie&data_from=&data_to=&category=0&submit=Szukaj&type=index

REZERWACJE: tel 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl

_____________________________________________

Jako uzupełnienie przeglądu Nieznane oblicza Japonii zapraszamy na pokazy filmu „Nasza mała polska”.

O FILMIE:

„Nasza mała Polska” to przezabawna komedia o studentach uniwersytetu w Tokio uczących się polskiego.
Dla Minami, Natsuki i Natchan Polska jawi się jako miejsce, gdzie wszystko się może zdarzyć. Gdzie nie ma kolejek w pociągach podmiejskich, gdzie narodową potrawą jest kebab a każdy po studiach dostaje wymarzoną pracę. Tam też mieszka bogaty jak szejk przyszły narzeczony. Polska jest dla japońskich studentów równie ezoteryczna jak dla nas Japonia. Nasze kraje dzieli w końcu odległość prawie 9000 km.

Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.

reżyseria: Matěj Bobřík
produkcja: Polska 2019

czas trwania: 70 min.
premiera kinowa: 24 stycznia 2019