Wraz z Millennium Docs Against Gravity i Kaja Klimek zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach projektu mlodzi@doc – MÓJ PRZYJACIEL ROBOT – 12 grudnia, czwartek, godz. 18:45

mlodzi@doc
Młodzieżowy Klub Filmowy młodzi@doc jest cyklem spotkań z najlepszym kinem dokumentalnym. To wspólna inicjatywa festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Kina Elektronik i edukatorki filmowej Kai Klimek. Przydomek „młodzieżowy” nie oznacza bynajmniej, że na salę kinową wpuszczamy wyłącznie osoby DO lat osiemnastu… Zapraszamy także eks-nastolatków, oraz wszystkie osoby otwarte na dyskusję o filmach dokumentalnych. Pokażemy nowe, interesujące zarówno pod względem formy, jak i treści dzieła dokumentalnej sztuki filmowej. Mają one prowokować do dyskusji nie tylko o kinie, ale również o innych obszarach kultury, procesach społecznych i otaczającej nas rzeczywistości.
Jako, że cykl wpisuje się w sposób działania na polu edukacji filmowej, pokazom towarzyszyć będą prelekcje z materiałem ilustracyjnym oraz dyskusje po seansach. Zależy nam na zbudowaniu wspólnoty i promowaniu wiedzy i dyskusji o kinie dokumentalnym, oraz na praktycznym wykorzystaniu wiedzy wyniesionej z naszych spotkań. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wideorecenzję wybranego filmu z cyklu. Nagrodą będą wejściówki na festiwal Millennium Docs Against Gravity w maju 2020 roku oraz gadżety festiwalowe.

********************************************

O FILMIE:

Za 20 lat roboty będą równie powszechne jak dzisiejsze smartfony. Już teraz humanoidalne roboty coraz częściej wkraczają w nasze codzienne i prywatne życie, a naukowcy są przekonani, że za kilka lat staną się jego integralną częścią. I powoli zmienią naszą perspektywę oraz rolę, jaką odgrywamy w świecie. Jednak humanoidalne roboty to coś więcej niż kolejny wymyślony przez człowieka elektroniczny gadżet. Cechuje je uderzające podobieństwo do żywych istot, zarówno w zachowaniu jak i wyglądzie, co sprawia, że są nie tyle rzeczami, co nowymi istotami na Ziemi. Film pokazuje ich aktualny charakter i rolę, jaką obecnie pełnią.
Poznajemy roboty, które współpracują dziś z ludźmi w różnych przestrzeniach i środowiskach oraz ich potencjalne możliwości. Czy rzeczywiście dzięki osiągnięciom technicznym przyszłość człowieka stanie się lepsza? Co zyskujemy dzięki tej nowej technologii? A co tak naprawdę tracimy?

ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=aZIdQTUed50

*****************************************************

KOLEJNE PROJEKCJE W RAMACH mlodzi@doc:
23.01 – SAKAWA
27.02 – KRAINA MIODU
26.03 – ANTROPOCEN
23.04 – STROICIEL HIMALAJÓW
23.05 – CZY UFASZ TEMU KOMPUTEROWI?
18.06 – MY GENERATION

MODERATORKA
Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej.