Wraz z Aurorą Films zapraszamy na pokazy przedpremierowego nowego filmu laureatów nagrody głównej za reżyserię na ostatnim Festiwalu w Cannes braci Dardenne – MŁODY AHMED – godz. 18:00 i 20:00 (kliknij na godzinę, aby przejść do zakupu biletów).

Opis filmu:

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.

reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
występują: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou
produkcja: Belgia/Francja 2019
czas trwania: 84 min.

 

Prasa o filmie:

W tym filmie bracia Dardenne pokazują to, czego najbardziej boimy się w terroryzmie. Ideę indoktrynacji normalnych ludzi, którzy stają się bojownikami dżihadu.

Peter Debruge, Variety

 

Subtelnie prowokujący film z mocną rolą młodego, początkującego aktora Idira Ben Addiego.

Ed Potton, Times

 

W małym filmie kryje się głęboka idea.

Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

 

„Mały Ahmed” przypomina o tym, że świata wykutego w ogniu bezprecedensowych aktów terroru nie da się zakląć w poręcznej narracji „my kontra oni”. I z całą pewnością nie da się go zrozumieć.

Michał Walkiewicz, Filmweb

 

Nagrody i festiwale:

 

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma za najlepszą reżyserię

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, nagroda za najlepszy scenariusz, Zielony Kolec

 

ZWIASTUN: