Już od 6 grudnia zapraszamy z repertuarowe pokazy filmu „Młody Ahmed”.

6 grudnia, piątek, godz. 19:30 MS
7 grudnia, sobota, godz. 20:30 MS
9 grudnia, poniedziałek, godz. 17:45 MS
10 grudnia, wtorek, godz. 19:00 MS
11 grudnia, środa, godz. 17:15 MS
12 grudnia, czwartek, godz. 21:00 MS
13 grudnia, piątek, godz. 17:30 MS

MS – pokaz na małej sali

O FILMIE:

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.
Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?
Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.

reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
występują: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou
produkcja: Belgia/Francja 2019
czas trwania: 84 min.