Wraz z Millennium Docs Against Gravity i Kaja Klimek zapraszamy na drugie spotkanie w ramach projektu mlodzi@doc – DALEKA PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – 21 listopada, czwartek, (wyjątkowo) godz. 18:00

mlodzi@doc
Młodzieżowy Klub Filmowy młodzi@doc jest cyklem spotkań z najlepszym kinem dokumentalnym. To wspólna inicjatywa festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Kina Elektronik i edukatorki filmowej Kai Klimek. Przydomek „młodzieżowy” nie oznacza bynajmniej, że na salę kinową wpuszczamy wyłącznie osoby DO lat osiemnastu… Zapraszamy także eks-nastolatków, oraz wszystkie osoby otwarte na dyskusję o filmach dokumentalnych. Pokażemy nowe, interesujące zarówno pod względem formy, jak i treści dzieła dokumentalnej sztuki filmowej. Mają one prowokować do dyskusji nie tylko o kinie, ale również o innych obszarach kultury, procesach społecznych i otaczającej nas rzeczywistości.
Jako, że cykl wpisuje się w sposób działania na polu edukacji filmowej, pokazom towarzyszyć będą prelekcje z materiałem ilustracyjnym oraz dyskusje po seansach. Zależy nam na zbudowaniu wspólnoty i promowaniu wiedzy i dyskusji o kinie dokumentalnym, oraz na praktycznym wykorzystaniu wiedzy wyniesionej z naszych spotkań. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wideorecenzję wybranego filmu z cyklu. Nagrodą będą wejściówki na festiwal Millennium Docs Against Gravity w maju 2020 roku oraz gadżety festiwalowe.

********************************************

O FILMIE:
Wiosną 2013 roku Gwen Weisser i Patrick Allgaier spakowali plecaki i wyruszyli w długą podróż dookoła świata. Z rodzinnego Freiburga para spontanicznie wybrała się na Wschód. Pojechali autostopem przez Bałkany do Moskwy, następnie do Azji Centralnej Kaukazu, Iranu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Chin i Mongolii. Spali głównie w małym namiocie, z dala od miast. Gdy w Irkucku, po dwóch latach podróży okazało się, że Gwen jest w ciąży, zdecydowali się popłynąć do Meksyku. To tam kupili stary autobus VW, który zamienili w mały dom, a po urodzeniu syna spowolnili rytm podróży. Spędzili rok w Ameryce Środkowej, pracując nad projektami, a potem wrócili do domu.

Mimo że posiadali bardzo skromny budżet, przez cztery lata pokonali 97 000 kilometrów, przemieszczając się 667 różnymi środkami transportu. Każdy pojazd tworzył nową historię, nowe spotkanie z drugim człowiekiem, którego nie można było przewidzieć i zaplanować. Celem podróży było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z miejscowymi, co okazało się interesującym i wzbogacającym doświadczeniem. Film zapisem spontanicznej podróży, która otwiera na świat, uczy tolerancji i buduje międzykulturowe mosty.

Nagroda Specjalna Gilde-Filmpreis: Najlepszy Film Roku 2017

reż. Patrick Allgaier, Gwendolin Weisser
Niemcy 2017
czas trwania 127 min.

BILETY:
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-daleka-podroz-za-jeden-usmiech-mlodzidoc-55203?id=272112

Pokaz filmu Daleka podróż za jeden uśmiech odbywa się w ramach projektu Kino jako laboratorium współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

******************************************************

KOLEJNE PROJEKCJE W RAMACH mlodzi@doc:
19.12 – A TO MÓJ PRZYJACIEL ROBOT
23.01 – SAKAWA
27.02 – KRAINA MIODU
26.03 – ANTROPOCEN
23.04 – STROICIEL HIMALAJÓW
23.05 – CZY UFASZ TEMU KOMPUTEROWI?
18.06 – MY GENERATION

MODERATORKA
Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej.