22 października o godz. 19:00 wraz z Aurora Films zapraszamy na przedpremierowy pokaz opartego na prawdziwej historii filmu – BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA

OPIS FILMU:
Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.

Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.

Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

Prasa o filmie:

Mitevskiej udało się odnaleźć właściwy ton, łącząc poważne elementy z pełnym satyry humorem.
Jay Weissberg, Variety

Rozgrywająca się w Macedonii ostra satyra o władzy, zmianie i miejscu kobiety w patriarchalnym świecie.
Sarah Ward, Screen International

To rzadkość, by film stawiający tak wymagające pytania, czynił to w sposób bezpośredni, a zarazem nie korzystał z mentorskiego tonu.
Mary-Catherine Harvey, The Upcoming

Siła filmu leży w pełnym empatii i zniuansowanym scenariuszu oraz rolach, zwłaszcza Zoricy Nushevej, której twarz oddaje przemianę, jaka zachodzi w bohaterce.
Josefine A., One Room with a View

Zanurzona w bałkańskiej kulturze opowieść o próbie wyzwolenia się spod władzy patriarchatu.
Piotr Czerkawski, Vogue.pl

ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=iXD3sMAu6zo

Bilety do nabycia w kasie kina oraz on-line