Dzień po oficjalnej polskiej premierze a tydzień przed wejściem filmu do kin zapraszamy na pokaz specjalny nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie filmu Françoisa Ozona – DZIĘKI BOGU

12 września, czwartek, godz. 20:30

O FILMIE:
Oparty na faktach nowy film François Ozona („8 kobiet”, „Basen”, „Podwójny kochanek”) to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary księdza-pedofila organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość. Alexandre (Melvil Poupaud, „Na zawsze Laurence”, „Czas, który pozostał”, „Nad morzem”) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet, „Bękarty wojny”) i Emmanuel (Swann Arlaud, „Sponsoring”). Film „Dzięki Bogu” skupia się na ofiarach – ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi oraz ich nieoczywisty stosunek do wiary.
Światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (metropolita Lyonu, przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał co najmniej 70 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), wiedział od 1991 roku. W lipcu br. Preynat został wydalony ze stanu duchownego. Jego proces ma się odbyć jeszcze w tym roku.
Film „Dzięki Bogu” wspaniale pokazuje, że wspólne działania ofiar mogą przynieść realne skutki, oraz niesie nadzieję, że proceder molestowania seksualnego w Kościele może zostać zatrzymany.

BILETY ON-LINE:
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-dzieki-bogu-pokaz-specjalny-53480?id=263720

 

ZWIASTUN: