80 LAT POLSKIEGO HIMALAIZMU – WARSZAWSKI WIECZÓR HIMALAJSKI W HOŁDZIE POLSKIM ALPINISTOM

2 lipca 1939 roku Adam Karpiński, Jakub Bujak, Stefan Bernedzikiewicz oraz Janusz Klarner wzięli udział w pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje. Celem był szczyt Nanda Devi East (7434 m n.p.m.). Dzień ten określa się jako początek polskiego himalaizmu. Dokładnie w 80. lat od tej wyprawy zapraszamy na wieczór specjalny, w którym będziemy wspominać wybitnych polskich alpinistów.

PROGRAM WIECZORU:
19:00 – Klątwa Nanda Devi – projekcja filmu Anny Pietraszek „Orłem być” – po projekcji spotkanie z reżyserką
20:15 – Spotkanie z Narcyzem Sadłoniem – oficerem i lekarzem wyprawy na Nanda Devi East w 2009 roku
21:00 – Himalaje wczoraj i dziś – rozmowa z Anną Czerwińską
21:20 – ruszaj z nami w góry wysokie, gdzie ONI zostali na zawsze – wprowadzenie
21:30 – prapremiera filmu „Everest dla każdego”

———————————————————

ORŁEM BYĆ, reż. Anna Pietraszek (Polska, 30 min)
Kiedy stromizna się skończyła, dwaj zmęczeni mężczyźni weszli na olbrzymią śnieżną równię. Była godz. 17:00. Rozejrzeli się i w odległości 100 m zobaczyli lekkie wzniesienie. Po dwudziestu minutach byli na nim. Ciężko dysząc, rozglądali się wokół. Chmury były ponad kilometr pod nimi… W ten sposób 2 lipca 1939 roku dwaj Polacy – Jakub Bujak i Janusz Klarner – weszli na liczący 7434 m szczyt Nanda Devi East. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat był to nasz największy sukces w Himalajach. „To wówczas było osiągnięcie na miarę światową” – podkreślił Janusz Kurczab, himalaista, historyk alpinizmu, autor książek i artykułów o wspinaczce.

Jakub Zygmunt Bujak – taternik, narciarz i alpinista, z zawodu inżynier mechanik – konstruktor silników spalinowych. Urodził się 6 grudnia 1905 roku w Krakowie. Po wojnie 5 lipca 1945 roku pojechał do Kornwalii. Tam zaginął, ciała nie znaleziono. Tuż po wojnie pojawiły się informacje wskazujące na coś bardziej tajemniczego. Podobno zdecydował się na powrót do Polski, a władze brytyjskie obawiały się, że może przekazać komunistom wiadomości o tajnych badaniach. Jednak na to, że w śmierć Bujaka zaangażowane były angielskie służby specjalne, nie ma dowodów. Podobnie ma się rzecz z rzekomym udziałem sowieckiego NKWD.

EVEREST DLA KAŻDEGO; reż. Maciej Bieliński, Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski (Polska, 90 min)
„Everest dla każdego” jest filmem wyjątkowym. Podczas ubiegłorocznej Wyprawy Stulecia do bazy pod najwyższą górę Ziemi, w której udział wzięło 400 osób ze 100 miast, czterech operatorów: Maciej Bieliński, Adrian Dmoch, Robert Kielak i wybitny himalaista Dariusz Załuski „nakręciło” ponad 20 godzin materiału. Po żmudnej pracy zmontowano półtorej godziny w wersji przedpremierowej. Po obejrzeniu filmu będzie można przekazać swoje uwagi, np. co dodać, co pominąć. Takiej możliwości, uwzględniającej opinie widzów, nie miał dotychczas żaden film w Polsce. Ewenementem będzie również możliwość udziału w październikowej wyprawie trekkingowej Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki.

Bilety na wieczór w cenie 20 zł ulgowy; 25 zł normalny do nabycia w kasie kina oraz on-line*:
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-80-lat-polskiego-himalaizmu-warszawski-wieczor-himalajski-w-holdzie-polskim-alpinistom-51215?id=250052

REZERWACJE:
tel 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl

* nie ma możliwości zakupu biletu tylko na część wydarzenia