14 kwietnia zmarła jedna z najsłynniejszych szwedzkich aktorek filmowych i teatralnych BIBI ANDERSSON. Andersson swą karierę zawdzięcza Ingmarowi Bergmanowi, u którego zadebiutowała w.. reklamie do mydła. Razem stworzyli w sumie 13 filmów. Przypomnimy trzy najsłynniejsze z nich – PERSONĘ, TAM GDZIE ROSNĄ POZIOMKI i SIÓDMĄ PIECZĘĆ.

Zapraszamy!

3 maja, piątek
18:00 Siódma pieczęć (Det sjunde inseglet), reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 96 min. MS

4 maja, sobota
19:00 Persona, reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1966, 85 min. MS

5 maja, niedziela
17:00 Tam, gdzie rosną poziomki (Smullstallet), reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 91 min. MS
18:30 Siódma pieczęć (Det sjunde inseglet), reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 96 min.

7 maja, wtorek
21:15 Persona, reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1966, 85 min. MS

8 maja, środa
19:00 Tam, gdzie rosną poziomki (Smullstallet), reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 91 min. MS

***********************************************************
O FILMACH:

SIÓDMA PIECZĘĆ
Rycerz Antonius Block (Max von Sydow) powraca wraz z giermkiem Jönsem (Gunnar Björnstrand) z wyprawy krzyżowej. Gdy po rycerza niespodziewanie przychodzi Śmierć (Bengt Ekerot), ten wyzywa ją na szachowy pojedynek o własne życie i toczy trudną partię w trakcie całej podróży do domu. Wędrówka przez dotknięte zarazą terytorium, którego mieszkańcy miotają się pomiędzy sacrum surowych praktyk pokutnych a profanum nieskrępowanej zabawy i nieprawości, podsyca w zobojętniałym Blocku refleksję nad losem człowieka. Świadom zbliżającego się końca, znużony swoją egzystencją rycerz stara się nie tyle wygrać, co przedłużyć samą grę i zyskać na czasie, by znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania o istnienie Boga, sens ludzkiego życia i istotę przemijania.
reżyseria: Ingmar Bergman
występują: Gunnar Björnstrand, Max von Sydow, Bibi Andersson, Nils Poppe
produkcja: Szwecja 1957
czas trwania: 96 min.

TAM, GDZIE ROSNĄ POZIOMKI
Arcydzieło kanonu kina europejskiego, stanowiące niezwykle osobiste i sugestywne studium przemijania. Na swoje alter ego Bergman wybrał 80-letniego profesora Borga. Odbywa on wraz z synową podróż ze Sztokholmu do Lund, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Z pozoru zwyczajny wyjazd zamienia się w magiczną wędrówkę przez odległe obszary pamięci, skłaniającą do refleksji nad życiem i stosunkami z ludźmi.

reżyseria: Ingmar Bergman
występują: Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand
produkcja: Szwecja 1957
czas trwania: 91 min.

PERSONA
Aktorka Elisabeth Vogler (Liv Ullmann) zaniemówiła w trakcie przedstawienia „Elektry”. Badania kliniczne wykazały brak przyczyn fizjologicznych, Elisabeth przestała mówić z własnej woli. Lekarka, która się nią opiekuje wysyła ją wraz z młodą pielęgniarką Almą (Bibi Andersson) na rekonwalescencję w domku nad morzem. Pielęgniarka zaczyna coraz bardziej ufać swojej pacjentce i zwierzać się jej ze swoich przeżyć.

reżyseria: Ingmar Bergman
występują: Gunnar Björnstrand, Bibi Andersson, Liv Ullmann
produkcja: Szwecja 1966
czas trwania: 85

Bilety już wkrótce w sprzedaży
Rezerwacje – rezerwacje@kinoelektronik.pl