W kwietniu w cyklu #ObrazyHistorii obejrzymy fabularyzowany dokument o organizacji Oneg Szabat i jej założycielu Emanuelu Ringelblumie, którzy ryzykując życie zbierali materiały opisujące sytuację Żydów w warszawskim getcie. Wraz z Kino Elektronik oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszamy na „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman.

W rozmowie po seansie udział weźmie Piotr Głowacki – odtwórca roli Emanuela Ringelbluma oraz Martyna Rusiniak-Karwat – historyk, kierownik działu naukowego Instytutu Pileckiego.

Moderacja: Małgorzata Gąsiorowska – Instytut Pileckiego

Bezpłatne wejściówki na pokaz dostępne są w kasach kina „Elektronik”.
———————
17 kwietnia (środa)
Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa
Projekcja: godz. 18.00
Dyskusja o filmie: około godz. 19.30

O FILMIE
Jesienią 1940 r. Emanuel Ringelblum wraz z rodziną trafia do utworzonego przez Niemców warszawskiego getta. Gromadzi wokół siebie grupę intelektualistów i działaczy społecznych. Powstaje Oneg Szabat – archiwum getta warszawskiego. Członkowie organizacji z narażeniem życia zbierają materiały i dokumenty będące świadectwem sytuacji Żydów i zbrodni Zagłady.

Unikalny zbiór stanowi dziś jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. Jako zabytek światowego dziedzictwa tzw. Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Film przedstawia historię organizacji – łączy archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny, w których zagrali m.in. Jowita Budnik, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka. Narratorem filmu jest Adrian Brody.

Producentką filmu jest Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga.

O CYKLU
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na projekcję filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.