20 marca o godz. 18:00 w ramach inauguracji cyklu filmowego „Czesko-Słowackie Środy Filmowe” w Kinie Elektronik wyświetlimy czechosłowacki film w reż. Ján Kadára i Elmara Klosa pt. „Sklep przy głównej ulicy” (Obchod na korze), który w roku 1966 zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Akcja „Sklepu przy głównej ulicy” rozgrywa się w roku 1942 w miasteczku na terenie tzw. Państwa Słowackiego. Miejscowe władze skrupulatnie realizują antysemickie przepisy o „aryzacji” żydowskiego majątku. Komendant Kolkotský proponuje szwagrowi, stolarzowi Brtce, objęcie sklepiku przy głównej ulicy odebranego starej Żydówce. Nieco naiwny Tono i jego żona Evelyna są zachwyceni propozycją. Tono jednak zmienia zdanie, gdy poznaje właścicielkę tego sklepu. W tej roli wystąpiła Ida Kamińska – polska aktorka teatralna i filmowa oraz reżyserka żydowskiego pochodzenia, jedna z największych aktorek w historii żydowskiej sceny teatralnej. W latach 1949-1953 dyrektorka Teatru Żydowskiego w Łodzi, w latach 1953-1955 Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i następnie w latach 1955-1968 Teatru Żydowskiego w Warszawie. Za rolę właścicielki sklepu, Rozalii Lautmann aktorka otrzymała nominację do Oscara (jako pierwsza aktorka z krajów komunistycznych).

Słowo wstępu wygłosi dr hab. Patrycjusz Pająk

Rok 2019 jest dla nas szczególny nie tylko dlatego, że świętujemy 70 rocznicę powstania wspólnego niegdyś Czechosłowackiego Ośrodka Kultury, ale i dlatego, że 30 lat temu dokonała się w Czechosłowacji aksamitna rewolucja.

Nawiązując więc do udanej formuły filmowych Czeskich Śród, proponujemy państwu w tym roku czesko-słowacki cykl filmowy, którego tematem będzie szeroko rozumiana wolność.

Zapraszamy do wspólnego spędzenia siedmiu wiosennych i jesiennych wieczorów w kinie Elektronik.
Czeskie Centrum Warszawa, Instytut Słowacki W Warszawie, Kino Elektronik

Po seansie zapraszamy naszych widzów do skosztowania czeskiego piwa w pobliskim barze Czeska Piviarnia. Za okazaniem biletu otrzymają państwo symboliczną zniżkę :).

 

BILETY:

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-sklep-przy-glownej-ulicy-czesko-slowackie-srody-filmowe-48755?id=238399