NIEZNANE OBLICZA JAPONII – 6-9 lutego 2019

Już po raz piaty widzowie w Warszawie będą mieli możliwość obejrzenia japońskich produkcji filmowych, w ramach przeglądu „Nieznane oblicza Japonii” organizowanego przez Japan Foundation, Ambasadę Japonii i Kino Elektronik. Tegoroczna edycja jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Filmy tegorocznej edycji utrzymane są w różnej stylistyce i skierowane są do odbiorców w różnym wieku, ale ich wspólnym mianownikiem jest ukazanie Japonii z perspektywy jej tradycji i fascynującej historii a także.. zwierząt zamieszkujących Tokio!

PROGRAM FILMOWY:
6 lutego; środa, godz. 19:00
Jeszcze raz (His Master’s Voice), reż. Hiroyuki Itaya, 2014, 108 min. – otwarcie przeglądu; seans z polskimi i angielskimi napisami

7 lutego, czwartek, godz. 19:00
Mawari Kagura, reż. Endo Kano, Osawa Mirai, 2018, 94 min. – seans z polskimi napisami, przed filmem wstęp wygłosi dr Jakub Karpoluk

8 lutego, piątek, godz. 19:00
Oshin, reż. Shin Togashi, 2013, 109 min. – seans z polskimi i angielskimi napisami

9 lutego, sobota, godz. 14:00
Czarny kot Rudolf (Rudolf the Black Cat), reż. Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara, 2016, 89 min. – seans z lektorem, rekomendowany dla dzieci 9+

9 lutego, sobota, godz. 19:00
Koci samuraj (Samurai Cat), reż. Yamaguchi Yoshitaka, 2014, 100 min. – seans z polskimi i angielskimi napisami

 

WYDARZENIA DODATKOWE

9 lutego, sobota
godz. 11:30 warsztaty shogi dla dorosłych
godz. 13:00 warsztaty shogi dla dzieci*
godz. 17:00 wykład „Piękne i groźne – koty w kulturze Japonii” dr Anna Zalewska – wstęp wolny**

 

* na warsztaty wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc. Zapisy pod adresem info-cul@wr.mofa.go.jp

** na wykład wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc i odbioru wejściówek

 

______________________________________________________

O FILMACH

JESZCZE RAZ („His Master’s Voice”, reż. Hiroyuki Itaya, 2014, 108 min.) wprowadza widzów w świat mieszczański okresu Edo (1603-1858) i pokazuje, z czego lubili i wciąż lubią śmiać się Japończycy. Bohaterem jest gawędziarz wykonujący rakugo i jego młody uczeń. Rakugo to forma humorystycznego monologu, która jako sztuka performatywna narodziła się właśnie w tym okresie i jest żywa do dzisiaj. Film pokazuje przyjaźń pomiędzy mistrzem a uczniem, zaś tłem do opowieści jest codzienne życie miejskie w dawnej Japonii, ukazane z humorem i dystansem. Główną rolę gra profesjonalny gawędziarz rakugo, bardzo znany w Japonii, Taihei Hayashiya.

Film OSHIN (reż. Shin Togashi, 2013, 109 min) powstał na bazie serialu z lat 80. o tym samym tytule: jego popularność była ogromna – pozostaje w ścisłej czołówce pod względem oglądalności. Wzruszał widzów w Japonii i 68 krajów na całym świecie. Oshin to imię głównej bohaterki – dziewczynki z biednej rodziny, która od wczesnych lat musiała ciężko pracować na utrzymanie swoje i rodziny. Pomimo wielu przeszkód i doznanych krzywd, nigdy się nie poddała. To opowieść o uporze, emancypacji i niezłomności wobec przeciwności losu. Film pokazuje Japonię w początkach XX w., ze złożonością problemów społecznych, w tym sytuacji kobiet.

KOCI SAMURAJ („Samurai Cat”, reż. Yamaguchi Yoshitaka, 2014, 100 min) to humorystyczna opowieść osadzona w końcowych latach okresu Edo. Główny bohater, Madarame Kyutaro, samuraj bez pana, dostaje płatne zlecenie zabicia…kota. Zwierze jest podejrzewane o opętanie swojego właściciela. Kyutaro podejmuje się zadania, tylko czy starczy mu determinacji? Zwłaszcza, kiedy zobaczy, że celem jest jakże uroczo i niewinnie wyglądający biały kot…

CZARNY KOT RUDOLF („Rudolf the Black Cat”, reż. Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara, 2016, 89 min) to animowana opowieść o małym kocie, która powstała na podstawie bestsellerowej książki dla dzieci o tym samym tytule. Główny bohater, czarny kotek Rudolf, zostaje oddzieloy od swojej ukochanej pani i przypadkiem trafia do Tokio. Zagubiony napotyka na swojej drodze różne żyjące w metropolii zwierzęta, z którymi wspólnie dokonuje niezwykłych odkryć, przezwycięża trudności i odbiera ważną życiową lekcję. Pełna humoru animacja spodoba się widzom młodszym i starszym. Daje możliwość spojrzenia na wielkie Tokio i jego mieszkańców z kociego punktu widzenia.

MAWARI KAGURA (reż. Endo Kano, Osawa Mirai, 2018, 94 min.) to dokumentalny film o tradycyjnym, sakralnym widowisku z Tohoku, północnej części Japonii. Pokazuje pielęgnowane od pokoleń zwyczaje, jakże ważne w życiu mieszkańców regionu, pomagające im połączyć się z tradycją przodków i przetrwać nawet najcięższe chwile.

Bilety do nabycia w kasie kina oraz online
Rezerwacje – rezerwacje@kinoelektronik.pl

 

Przegląd zrealizowany przy wsparciu MITSUBISHI MOTORS POLSKA