Od 28 grudnia wraz z Aurora Films zapraszamy na  pokazy laureata nagrody FIPRESCI na festiwalu w Cannes 2018, nominowanego do Oscara w kategorii NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY  – PŁOMIENIE 

Płomienie to Najwyżej w historii oceniony film w canneńskim wydaniu Screen Daily (3.8/4)

 

O FILMIE:
Prezentowany w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes i wyróżniony nagrodą FIPRESCI, nowy film wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee, który specjalnie dla tego projektu powrócił z emerytury.

Film jest koreańskim kandydatem do OSCARÓW 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego. Film jest także wyraźnym ukłonem w kierunku Williama Faulknera, który w 1939 roku również napisał opowiadanie zatytułowane “Spalenie stodoły”. Reżyser wraz ze współscenarzystą Jung-mi Ohem, z którym zwykle pracuje, wpletli w tę z pozoru nieskomplikowaną opowieść wiele różnych podtekstów i subtelnych aluzji do obu opowiadań.

Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował. Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.

Kilka tygodni później Jong-soo odbiera telefon od Hae-mi, która utknęła na trzy dni na lotnisku w Nairobi wskutek alarmu terrorystycznego. Dziewczyna prosi chłopaka, aby odebrał ją z lotniska następnego dnia. Na lotnisku Hae-mi pojawia się w towarzystwie bogatego Bena, którego spotkała w Kenii. Po Bena zajeżdża porsche, a Hae-mi wybiera ekskluzywne auto przybysza zamiast brudnej ciężarówki Jong-soo.

Aby załagodzić niekomfortową sytuację, Ben zaprasza Hae-mi i Jong-soo na obiad. W designerskim mieszkaniu nowego znajomego Jong-soo na osobności wyraża Hae-mi wątpliwość co do zamiarów Bena…

reż. Chang-dong Lee
tytuł oryginalny: Beo-ning
prod.: Japonia 2018
czas trwania: 148 min.
obsada: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun
wersja językowa: dźwięk – j.japoński,napisy – j.polski

**********************************
PRASA O FILMIE:

Specyficzny i oryginalny, ale też bardzo interesujący miks romansu, thrillera i kina zaangażowanego.
Marcin Prymas, Pełna Sala

Kapitalne zdjęcia, długie ujęcia, nastrojowe oświetlenie oraz wiarygodne aktorstwo nie pozwoliły mi oderwać od ekranu oczu.
Radek Folta, Movies Room

Subtelne niedopowiedzenia oraz rzucane z zegarmistrzowską precyzją tropy podnoszą regularnie temperaturę tego klimatycznego dreszczowca. Dodatkowo pięknie sfotografowanego.
Kasia Wolanin, Filmaster

Zręczność Chang-donga Lee w opowiadaniu o interakcjach międzyludzkich sprawia, że film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.
Bilge Ebiri, Village Voice

Oto film, który rozumie moc sugestii – siłę cichego, palącego koszmaru, który przenika widza do samych kości.
Lawrence Garcia, Mubi

************************************************
NAGRODY I FESTIWALE:
Koreański kandydat do OSCARÓW 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Konkurs Główny, NAGRODA FIPRESCI, Nagroda Specjalna za scenografię „Vulcain de L’Artiste-Technicien”

2018 – ICS Awards – ICS Cannes Award
2018 – Nagrody Wielkiego Dzwonu, koreański odpowiednik Oscarów –najlepszy film (nagroda główna), nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia
2018 – Buil Film Awards, Korea Południowa – najlepszy reżyser (nagroda główna), najlepsza muzyka (nagroda główna), nominacje: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy ADANA – najlepszy film zagraniczny (nagroda główna)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Manaki Brothers – Golden Camera 300 (nagroda główna)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Adelajdzie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

**************************************

ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=aVlTyq6f0Rg

 

NAJBLIŻSZE PROJEKCJE:

28 grudnia, piątek; godz. 17:45

29 grudnia, sobota; godz. 18:45  MS

30 grudnia, niedziela; godz. 20:00 MS

1 stycznia, wtorek; godz. 16:00 MS

3 stycznia, czwartek; godz. 21:00 MS