W Maroku wciąż każdemu kto utrzymuje stosunki pozamałżeńskie grozi kara więzienia.. od dziś na naszym ekranie poruszający i zaskakujący film SOFIA

NAJBLIŻSZE PROJEKCJE:
23 listopada, piątek, godz. 17:15 (MS)
24 listopada, sobota, godz. 19:45
25 listopada, niedziela, godz.14:30 (MS)
28 listopada, środa, godz. 19:30 (MS)

 

O FILMIE:

Współczesne Maroko, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu.

Reżyserka Meryem Benm’Barek-Aloïsi, niczym Asghar Farhadi pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.

reż. Meryem Benm’Barek-Aloïsi
prod.: Francja, Katar 2018
czas trwania: 80 min.
obsada: Maha Alemi, Lubna Azabal, Sarah Perles, Faouzi Bensaïdi
wersja językowa: dźwięk – j. arabski i francuski, napisy: j. polski

 

PRASA O FILMIE:

4/5
Nie daje widzowi ani chwili na wzięcie głębokiego oddechu, przez cały czas ściskając go emocjonalnie. To film wyjątkowy i warty każdej chwili…
Maciej Kędziora / Filmawka

5/6
„Sofia” to absolutnie wyjątkowy debiut. Dowód nie tylko wielkiej wrażliwości i warsztatowej sprawności, ale także pełnego, zniuansowanego spojrzenia na świat.
Anna Tatarska / CJG24

8/10
Reżyserka, nie unikając trudnych pytań, stworzyła dzieło, które potrafi prawdziwie poruszyć, zaintrygować i sprawić, że będziemy długo myśleć nad poruszanymi tu dylematami. „Sofia” to kino, które uwiera, wywołuje emocje i potrafi przykuć uwagę na dłużej.
Michał Kaczoń / Miesięcznik FILM

4/5
Przemyślany i konsekwentny debiut, ciekawy i poruszający film.
Jan Pleczar / Radio RAM

8/10
Warto przeżyć tą wyciszoną wędrówkę do świata dziewczyny, która, skrzywdzona, wciąż nie przestała marzyć.
Małgorzata Czop / Movieway

8/10
Wstrząsający, ale zarazem znakomity portret Maroka w pęknięciu – kraju, który tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, odizolowane od siebie jak zamknięte osiedla.
Mateusz Demski, Interia

Choć nie sposób uciec od porównań do stylu narracji Ashgara Farhadiego, to jednak zróżnicowane tempo filmu, kobiece przenikliwe spojrzenie na świat i wrażliwa praca z aktorami działają na korzyść debiutantki.
Jan Topolski / KINO