Z okazji premiery najnowszego filmu Urszuli Antoniak POMIĘDZY SŁOWAMI zapraszamy na przegląd wcześniejszych dzieł tej znakomitej reżyserki.

PROGRAM:
21 lutego, środa, godz. 21:15 NIC OSOBISTEGO
27 lutego, wtorek, godz. 21:00 CODE BLUE
28 lutego, środa, godz. 21:00 STREFA NAGOŚCI

Ponadto wciąż możecie oglądać na naszym ekranie POMIĘDZY SŁOWAMI:
17 lutego, sobota; godz. 17:00
18 lutego, niedziela; godz. 21:00
21 lutego, środa; godz. 19:30
22 lutego, czwartek, godz. 16:15

**************************************************

O FILMACH:

NIC OSOBISTEGO
(Nothing Personal) 85 min.
Pełnometrażowy debiut reżyserski Urszuli Antoniak. Anne sama w pustym mieszkaniu obserwuje przez okno przechodniów, którzy nerwowo chwytają jej rzeczy osobiste i meble wystawione na chodnik. Ostateczny gest – zdjęcie pierścionka – sygnalizuje, że zostawia za sobą dotychczasowe życie w Holandii. Wyjeżdża do Irlandii, gdzie wiedzie samotną egzystencję, włócząc się wśród surowych krajobrazów Connemary. W czasie wędrówki odkrywa dom odludka, Martina… „Nothing Personal” z wielką wrażliwością zgłębia wybór samotnego życia i problemy z utrzymaniem albo wyrzeczeniem się tego wyboru. Sytuacja zbliża dwoje skrajnie różnych i bezkompromisowych bohaterów, którzy przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli.
scenariusz i reżyseria: Urszula Antoniak
występują: Lotte Verbeek, Stephen Rea
Holandia/Irlandia 2009

CODE BLUE
(Code Blue) 80min.
Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Mimo że jest realną postacią, pełni w tej historii rolę metafory, przywodzi na myśl Charona, z uwagą i współczuciem przeprowadzającego ich na drugi brzeg Styksu. Wrażenie potęguje muzyczna klamra, którą stanowi średniowieczna pieśń o Najświętszej Dziewicy, wprowadzająca widzów w przestrzeń niemal sakralną. Marian żyje w pustym mieszkaniu, nieprzywiązana do życia stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których łaknie bliskości – boleśnie, całą sobą. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje są biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Wspólny akt vouyeryzmu daje początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.
scenariusz i reżyseria: Urszula Antoniak
występują: Bien de Moor, Lars Eidinger, Sophie van Winden
Dania/Holandia 2011

STREFA NAGOŚCI
(Nude Area) 73 min.
Dwie piętnastoletnie dziewczyny, Europejka i Arabka, rozpoczynają erotyczną grę, w której trudno powiedzieć, kto jest uwodzicielem, a kto ofiarą. Piękna Arabka w muzułmańskiej chustce emanuje niewinnością. Tajemnica, jaką skrywa, rozpala wyobraźnię wyrafinowanej holenderskiej nastolatki z bogatej dzielnicy. Dziecięce okrucieństwo i sensualność, sny i rzeczywistość mieszają się ze sobą i uzupełniają nawzajem. Dyskurs miłosny między bohaterkami odbywa się bez słów, a tylko w spojrzeniach i gestach.
scenariusz i reżyseria: Urszula Antoniak
występują: Sammy Boonstra, Imaan Hammam, Benjamin de Wit
Polska/Holandia 2015

POMIĘDZY SŁOWAMI 85 min.
Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałem. W życiu Michała zachodzą zmiany, gdy spotyka się ze swoim nigdy nie widzianym ojcem – Stanisławem. Stanisław wkracza do świata syna bardziej jako symbol Ojca niż prawdziwy ojciec. Jest ostatnią więzią łączącą Michaela z Polską – krajem, z którym świadomie zerwał kontakt. Obaj są sobie właściwie obcy. Mężczyźni spędzą ze sobą weekend, co odciśnie silne emocjonalne piętno na Michaelu, który zda sobie sprawę ze swego wyobcowania.
scenariusz i reżyseria: Urszula Antoniak
występują: Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Justyna Wasilewska
Polska/Niemcy/Holandia 2018