Wraz z TVP Kultura zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu TEATR W KINIE – 18 lutego o godz. 18:30 zaprezentujemy rejestrację spektaklu SĘDZIOWIE wg Stanisława Wyspiańskiego
 
Naszym gościem po projekcji będzie odtwórczyni jednej z głównych ról – Dorota Segda
Spotkanie poprowadzi – Wojciech Majcherek
 
O SPEKTAKLU :
 
Reżyseria: Jerzy Grzegorzewski, scenografia: Barbara Hanicka, muzyka: Stanisław Radwan, reżyseria TV: Jan Englert.
czas trwania – 62 min.
 
Występują m.in.: Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Mariusz Benoit, Ewa Konstancja Bułhak, Arkadiusz Janiczek, Jerzy Łapiński, Andrzej Blumenfeld, Magdalena Warzecha, Wiesława Niemyska, Marek Barbasiewicz.
 
 
Trudno sobie wyobrazić historię współczesnego polskiego teatru bez Jerzego Grzegorzewskiego – wybitnego artysty teatru, przedwcześnie zmarłego w 2005 roku. Jego sceniczna wyobraźnia miała całkowicie oryginalny charakter, czego dowodem jest także przedstawienie „Sędziów” Wyspiańskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w 1998 roku. Akcja dramatu rozgrywa się w żydowskiej karczmie w Galicji Wschodniej na przełomie XIX i XX wieku. Autor zaczerpnął temat z kroniki sądowej, która doniosła o zabójstwie popełnionym przez syna karczmarza na młodej dziewczynie ze wsi. Gazetowej historii Wyspiański nadał formę tragedii antycznej. Grzegorzewski w swoim spektaklu skojarzył „Sędziów” z „Weselem”. Nałożenie na siebie akcji obu sztuk, przeprowadzone oszczędnie, ale bardzo wyraziście, z odgłosami frenetycznego tańca z sąsiedztwa, które towarzyszą rozgrywającej się w żydowskim domu tragedii, wydobywa ogromną samotność bohaterów i obcość, nieprzenikliwość obu sąsiadujących ze sobą kultur, co jest głównym tematem sztuki. Jerzy Grzegorzewski, jak również aktorzy grający główne role w spektaklu (Jerzy Trela, Dorota Segda, Krzysztof Globisz) zdobyli za ten spektakl wiele nagród.
 
Bilety w cenie – 7 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line