Nieznane oblicza Japonii
Przegląd współczesnego kina japońskiego

W dniach 8-11 lutego w warszawskim kinie Elektronik po raz czwarty odbędzie się przegląd współczesnego kina japońskiego „Nieznane oblicza Japonii”.

Widzowie będą mieli okazję obejrzeć filmy, które nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Przegląd realizujemy w ramach międzynarodowego projektu prowadzonego przez Japan Foundation.
Każdy z prezentowanych tytułów pokazuje Japończyków z różnych perspektyw i w różnych czasach, jednak mają one wspólny mianownik – pobudzają do refleksji nad tym, co jest w życiu najważniejsze i co daje ludziom siłę do dalszego działania.

„Pożegnalna obietnica” (Jinsei no yakusoku) w reżyserii Kana Ishibashiego to opowieść o ambitnym człowieku, który po śmierci dawnego przyjaciela i komplikacjach w pracy przewartościowuje swoje życie i zyskuje szersze spojrzenie na świat i ludzi.
„Vancouver Asahi” (Bankuubaa no asahi, reż. Yuya Ishii) to film na faktach i przedstawia mało znany epizod z historii Japonii – społeczność japońską w Kanadzie w początku XX wieku. Egzystujący w bardzo ciężkich warunkach bytowych, znajdują pocieszenie w niezłomności ducha japońsko-kanadyjskiej drużyny baseballowej Vancouver Asahi.
Także na faktach oparty jest film „Kwitnące wiśnie <<Yoko>>” (Yokozakura, reż. Gen Takahashi). To wzruszający film z pacyfistycznym przesłaniem przedstawiający sylwetkę nauczyciela z prowincjonalnej szkoły, który pełen determinacji i bez względu na przeciwności losu poświęca trzy dekady swojego życia na wyhodowanie drzew wiśni mogących rosnąć w innym niż japońskim klimacie. Chce w ten sposób nieść w świat przesłanie pokoju.
W lżejszym, bo komediowym tonie utrzymany jest film „Wyśpiewać życie” (Ayashii kanojo, reż. Nobuo Mizuta). Jego bohaterką jest 73-latka w ciele 20-latki, który w tajemniczy sposób zyskuje szansę na przeżycie swojego życia ponownie i zrealizowanie swoich najskrytszych marzeń.

 

PROGRAM:

8 lutego, czwartek

20:00  Blask (Hikari), reż. Naomi Kawase, Japonia 2017, 101 min.oficjalne otwarcie (nap. polskie)

 

9 lutego, piątek

18:00 Vancouver Asahi (Bankūbā no asahi), reż. Yuya Ishii, Japonia 2014, 132 min. (napisy polskie i angielskie)

20:30  Pożegnalna obietnica (Jinsei no yakusoku), reż. Kan Ishibashi, Japonia 2016, 120 min. – przed filmem prelekcja dr Igi Rutkowskiej (napisy polskie i angielskie)

 

10 lutego, sobota

16:30 Spotkanie z Piotrem Milewskim „Matsuri, czyli święto po japońsku” – wstęp wolny

18:00  Blask (Hikari), reż. Naomi Kawase, Japonia 2017, 101 min. (nap. polskie)

20:00 Wyśpiewać życie (Ayashii kanojo), reż. Nobuo Mizuta, Japonia 2016, 125 min.(napisy polskie i angielskie)

 

11 lutego, niedziela

18:30  Ogród słów (Kotonoha no niwa), reż. Makoto Shinkai, Japonia 2013, 46min. – prelekcja dr. Radosława Siedlińskiego – wstęp wolny (nap. polskie)

20:00 Kwitnące wiśnie „Yoko” (Yōkōzakura), reż. Gen Takahashi, Japonia 2016, 114 min. (napisy polskie i angielskie)

 

Bilety na filmy w cenie 15 zł/film do nabycia w kasie kina oraz on-line poprzez stronę

Bilety24.pl (uwaga operator on-line dolicza prowizję od sprzedaży w wysokości 1 zł)

Na „Ogród słów” wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek za okazaniem biletu na dowolny inny seans z przeglądu.

 

Organizatorzy:
Kino ElektronikAmbasada Japonii – Wydział KulturyThe Japan Foundation 国際交流基金

Przy wsparciu:
Mitsubishi Motors PolskaChoya梅酒

Patron medialny:
Japonia-Online