17 stycznia o godz. 20:00 wraz z dystrybutorem KRKino oraz Bulgarski Instytut Kultury zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu VIKTORIA oraz spotkanie z Petarem Lyanguzovem.

Film w kinach od 19 stycznia

O FILMIE:
Ludowa Republika Bułgarii, 1979 rok. Boriana jest w ciąży, ale nie chce dziecka, które urodzi się w komunistycznym kraju. Jej jedynym marzeniem jest ucieczka na Zachód. Niechciana córka jednak przychodzi na świat. Viktoria nie ma pępka, bo z matką nie łączyła jej nawet pępowina. Świetnie radzi sobie sama. Zostaje ogłoszona Dzieckiem Dekady i ku radości zaangażowanej ideowo babci staje się symbolem reżimu. Dorasta w konflikcie z Borianą, podporządkowując sobie otoczenie dzięki dobrym relacjom z samym Todorem Żiwkowem, przywódcą kraju, który obsypuje ją prezentami. Gdy 10 listopada 1989 roku system upada, a Żiwkow zostaje aresztowany, życie Viktorii wywraca się do góry nogami. Nowa sytuacja powoduje, że losy matki i córki znów się splatają, a Zachód okazuje się być całkiem blisko.

Olśniewający debiut Mai Vitkovej, którego premiera odbyła się na Sundance Film Festival. Historia trzech pokoleń bułgarskich kobiet w ostatniej dekadzie epoki komunizmu i pierwszych latach transformacji to wysmakowana wizualnie, podlana magią i okraszona
absurdalnym poczuciem humoru, przejmująca opowieść o zawiłych relacjach międzyludzkich, zgubnym uwikłaniu w politykę, prawie do samostanowienia, potrzebie miłości i wolności.

tytuł oryginalny: Виктория
reżyseria i scenariusz: Maya Vitkova
zdjęcia: Krum Rodriguez
muzyka: Kaloyan Dimitrov
montaż: Alexander Etimov
obsada: Irmena Chichikova (Boriana), Daria Vitkova (Viktoria dziecko), Kalina Vitkova (Viktoria nastolatka), Mariana Krumova (Dima), Georgi Spasov (Todor Żiwkow)
produkcja: Bułgaria/Rumunia 2014
czas trwania: 155 minut

*************************************
ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=jhiDI9ElRx0

Bilety w cenie – 15 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line