21 stycznia o godz. 18:30 wraz z TVP Kultura zapraszamy na kolejny pokaz w ramach projektu TEATR W KINIE. Tym razem zaprezentujemy FERDYDURKE wg Witolda Gombrowicza a naszym gościem będzie reżyser spektaklu – Janusz Opryński.
 
Bilety w cenie – 7 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line
Rezerwacje – rezerwacje@kinoelektronik.pl
 
O SPEKTAKLU:
 
Reżyseria: Witold Mazurkiewicz, Janusz Opryński, scenografia: Jerzy Rudzki, reżyseria TV: Mariusz Malec.
 
Obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet.
 
Czas trwania: 80 min.
 
Przedstawienie Teatru Provisorium i Kompanii Teatr w Lublinie uznano za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, teatralną adaptację prozy Gombrowicza ostatniego 20-lecia. „Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna – pisał Łukasz Drewniak po premierze w 1998 roku – śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery (…)”. Autorzy spektaklu wybrali z powieści przede wszystkim zagadnienia związane z obecnością wszechogarniającej życie ludzkie Formy, która ogranicza człowieka i narzuca mu kolejne role. Skupili się także na ukazaniu Gombrowiczowskiej opozycji pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością za pomocą wyrazistego eksponowania ciała. Bohaterowie zaczynają postrzegać siebie właśnie przez pryzmat ciała, które jednocześnie wyzwala ich i krępuje. Spektakl zyskał ogromną renomę, był wielokrotnie nagradzany i w wersji angielskojęzycznej prezentowany w wielu miejscach za granicą, m.in. w USA w słynnym LaMama Theatre w Nowym Jorku.
 
Adaptacja telewizyjna, przygotowana przez Mariusza Malca i wyemitowana w 2009 roku w TVP Kultura, wypunktowała walory przedstawienia. Ukazała wszystkie niuanse gry czwórki aktorów, którzy wcielili się w całą galerię Gombrowiczowskich postaci oraz oddała zaskakującą prostotę rozwiązań scenograficznych. Novum w stosunku do teatralnego oryginału było wykorzystanie pejzaży starych podwórek Lublina, które stały się niezwykle plastycznym świadkiem i tłem dla poczynań bohaterów.
 
 
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z Januszem Opryńskim, którą poprowadzi Wojciech Majcherek.