Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu TEATR W KINIE realizowanego wspólnie z TVP Kultura – 17 grudnia o godz. 18:30 wyświetlimy KOSMOS wg Witolda Gombrowicza, a naszym gościem po projekcji będzie Marcin Hycnar
 
Bilety w cenie – 7 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line
 
KOSMOS wg Witolda Gombrowicza
 
Adaptacja i reżyseria: Jerzy Jarocki, scenografia: Jerzy Juk-Kowarski, muzyka: Stanisław Radwan.
 
Występują m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Oskar Hamerski, Marcin Hycnar, Beata Fudalej, Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski.
 
Czas trwania: 140’.
 
 
Jerzy Jarocki, zmarły w 2012 r. wybitny polski reżyser położył ogromne zasługi dla inscenizacji dzieł Witolda Gombrowicza. To właśnie Jarocki po raz pierwszy wystawił Ślub, do którego wracał kilkakrotnie, realizując kanoniczną wersję dramatu w Starym Teatrze w Krakowie. W 2005 roku przygotował w Teatrze Narodowym, z którym był związany w ostatnich latach pracy, adaptację Kosmosu. Anna Burzyńska po premierze pisała: „Jerzy Jarocki zapowiedział, że Kosmos to jego pożegnanie z Gombrowiczem. Ostatnie ogniwo w szeregu znaczonym słynnymi inscenizacjami Ślubu – historii o stwarzaniu rzeczywistości, porządkowaniu świata i własnej świadomości. Wydaje się, że Kosmos (abstrahując od jego artystycznej rangi) jest spektaklem ważnym jako osobista wypowiedź artysty niechętnie opowiadającego o źródłach, celach i metodzie swojej twórczości. Jeśli zamknie się oczy i posłucha monologów Witolda, okazuje się, że doskonale definiują one teatr Jarockiego, w którym artystyczna interpretacja umożliwia narzucenie realności sensu, a precyzyjnie, logicznie wyznaczane relacje i perfekcyjnie budowane role pozwalają na moment opanować chaos i grozę świata, przezwyciężyć egzystencjalną samotność i rozpacz”. W spektaklu znakomite kreacje stworzyli aktorzy, którzy, jak Zbigniew Zapasiewicz, mieli już doświadczenia pracy z Jerzym Jarockim oraz dopiero początkujący, jak Marcin Hycnar w roli Fuksa. Właśnie ten aktor będzie gościem po projekcji spektaklu. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.