21 listopada o godz. 20:00 zapraszamy na pokaz specjalny ukraińskiej superprdukcji ze ścieżką dźwiękową autora muzyki do filmu „Blade Runner 2049” – GORZKIE ŻNIWA
 
Bilety w cenie – 15 zł dostępne w kasie kina oraz on-line
 
 
O FILMIE:
 
Nakręcony z rozmachem przez doświadczonego reżysera George’a Mendeluka („Alfred Hitchcock przedstawia”, „Policjanci z Miami”, „Herkules”) dramat kostiumowy o czasach stalinowskiej Rosji.
 
Oparty na prawdziwych wydarzeniach film przedstawia historię Hołodomoru, czyli wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego przez politykę gospodarczą ZSRR pod wodzą Józefa Stalina.
 
Wydarzenia historyczne stanowią tło dla ponadczasowej opowieści o miłości, honorze i odwadze w czasie klęski, która w latach 30. XX w. kosztowała życie miliony mieszkańców Ukrainy.
 
Głównym bohaterem filmu jest młody artysta Jurij (Max Irons), który za wszelką cenę pragnie uniknąć więzienia, a przede wszystkim uratować przed głodem swoją ukochaną Natalkę (Samantha Barks, znana z roli Eponiny w musicalu „Nędznicy” Toma Hoopera).
 
Nad filmem pracowali specjaliści z najwyższej półki, jak operator Douglas Milsome („Full Metal Jacket”, „Robin Hood: Książę złodziei”), kompozytor Benjamin Wallfisch („Blade Runner 2049”, „To”, „Dunkierka”) czy montażysta Stuard Baird („Zabójcza broń”, „Casino Royale”, „Skyfall”).
 
Reżyseria: George Mendeluk
Scenariusz: Richard Bachynsky Hoover, George Mendeluk
Zdjęcia: Douglas Milsome
Muzyka: Benjamin Wallfisch
Występują: Max Irons, Samantha Barks, Barry Pepper, Terence Stamp
Czas trwania: 103 min
 
 
****************************************************************
 
PRASA O FILMIE:
Uczciwy obraz stalinowskiego terroru.
David Kaplan, Kaplan vs. Kaplan
 
Jeden z najważniejszych tegorocznych filmów, który po raz pierwszy ukazuje jedną z największych tragedii XX wieku, rzucając światło na obecne traumy Ukrainy.
Louis Proyect, Counterpunch
 
Żywo i plastycznie wyciąga na światło dzienne kryminalnie dotąd utajony i często umyślnie błędnie interpretowany przypadek strasznego ludobójstwa.
Joe Bendel, Epoch Times
 
Porywająca opowieść rezonująca z dzisiejszym napięciem pomiędzy Rosją a Ukrainą.
Sandra Holle, Sydney Morning Herald
 
Aktorom świetnie udaje się wydobyć wzmożone emocje swych postaci.
Charmaine Soh, The New Paper
 
***********************************************************************
SYLWETKA REŻYSERA:
 
George Mendeluk – przyszedł na świat 20 marca 1948 roku w bawarskim Augsburgu, w rodzinie o niemiecko-ukraińskich korzeniach. Od blisko 40 lat reżyseruje i pisze scenariusze głównie dla kanadyjskiej telewizji. Debiutował w 1979 roku thrillerem „Kamienny chłód śmierci”, rok później zrealizował „Porwanie prezydenta” z Williamem Shatnerem i Avą Gardner. Stawał za kamerą tak kultowych seriali, jak „Policjanci z Miami”, „Alfred Hitchock przedstawia”, „Herkules” z Kevinem Sorbo, „Nieśmiertelny”, „Legendy Kung Fu” czy „System”. Dramat kostiumowy o stalinowskiej Rosji „Gorzkie żniwa” nazwał „projektem swojego życia”.