Kino Elektronik oraz Fundacja Kultury bez Barier zapraszają na  Festiwal „PRZEJŚCIA”

6-14 października 2017

 

Myślicie, że nie można usłyszeć muzyki będąc głuchym? Nie można zobaczyć musicalu będąc niewidomym? Nic bardziej mylnego!

Wraz z Fundacją Kultury Bez Barier zapraszamy na pierwszy w Warszawie festiwal filmowy przeznaczony dosłownie dla wszystkich – dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz pełnosprawnych – PRZEJŚCIA.

Festiwal „Przejścia” wyrósł z Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który po raz piąty już zagości w Warszawie, by uczyć, integrować i udostępniać kulturę chętnym w każdym wieku niezależnie od stopnia niepełnosprawności.  Nazwa festiwalu jest wielowymiarowa i doskonale odzwierciedla ideę tego co chcemy przekazać. Może być odbierana dosłownie i oznaczać przejścia fizyczne w kinie, które często dostęp do kultury uniemożliwiają, jak i przejścia pomiędzy różnymi gatunkami sztuki spod znaku X muzy. Można odczytywać ją w wymiarze społecznym, a wtedy będą to Przejścia między różnymi grupami niepełnosprawności, między osobami pełnosprawnymi i osobami z niepełnosprawnością, wreszcie będą to przejścia od wykluczenia do pełnej inkluzji. Nazwę  można  odczytywać też metaforycznie i symbolicznie.

Mamy nadzieję, że „Przejścia” wybudują most od marzeń do rzeczywistości, od rzeczywistości w marzenia. Most, który udowodni, że niepełnosprawność nie jest wykluczeniem a bariery są tylko w naszych głowach.

Przez dwa październikowe weekendy będziemy oglądać,  słuchać, tańczyć, uczyć się i przede wszystkim dobrze się bawić! Zapraszamy na projekcję filmów – w tym przedpremierowy pokaz DZIKICH RÓŻ – spotkania z twórcami, potańcówkę, spektakl i warsztaty! Program zwieńczymy pierwszą  na skalę światową premierą teledysku do piosenki „Nie bój się chcieć” z bajki Disneya „Zwierzogród” w Polskim Języku Migowym!

 

 

PROGRAM

6 października

18:00  Otwarcie festiwalu + projekcja filmu LA LA LAND, reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126 min.

20:30  Warsztaty taneczne w stylu swing z tancerzami z „Shim Sham. Warszawski Swing”

21:30  Potańcówka (patio Warszawskiej Szkoły Filmowej)

 

7 października

12:00   Mężczyzna imieniem Ove (En Man som heter Ove), reż. Hannes Holm, Szwecja 2014, 116 min.

14:30   Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska, Polska 2017, 117 min. – po projekcji spotkanie z gośćmi

 

8 października

11:00   Życie animowane (Life, Animated), reż. Roger Ross Williams, USA/Francja 2016, 90 min.

14:00   Dzikie róże, reż. Anna Jadowska, Polska 2017, 90 min – pokaz przedpremierowy – po projekcji spotkanie

 

14 października

14:00  Zwierzogród (Zootopia), Byron Howard/Rich More, USA 2016, 108 min. + premiera teledysku do filmu Zwierzogród

19:00  Całe życie w dresach – spektakl

 

Pokazy z audiodeskrypcją

Na projekcje filmowe wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki należy odbierać w kasie kina. Brak rezerwacji miejsc

Na spektakl obowiązują bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina

Miejsca nienumerowane

 

 

O FILMACH:

LA LA LAND, reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126 min.

Ten musical  miał swoją premierę na  Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Wenecji,  w 2016 r. I z miejsca podbił serca  publiczności oraz krytyków. Dowodem przychylności tych ostatnich jest aż 6 Oscarów i 7 Złotych Globów.  Chazelle w swoim obrazie zabiera nas do rozśpiewanego i roztańczonego Los Angeles lat pięćdziesiątych XX w., którego serce wtedy biło w rytmie niezapomnianego swinga. Głównymi bohaterami opowieści są pianista jazzowy Sebastian, w rolę którego wcielił się Ryan Gosling i grana przez Emmę Stonę Mia stawiająca pierwsze kroki na drodze do aktorskiej kariery. Oboje pragną osiągnąć sukces choć każde z nich rozumie go inaczej. LA LA LAND to opowieść o pięknie marzeń i niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą ich realizacja.  To także romantyczna historia dwojga ludzi wspólnie odkrywających fascynujący świat jazzu. Jednakże przede wszystkim LA LA LAND to ogromna dawka pozytywnej energii zaklętej w swingowych melodiach.

 

Mężczyzna imieniem Ove (En Man som heter Ove), reż. Hannes Holm, Szwecja 2014, 116 min.

„Mężczyzna imieniem Ove” to ekranizacja bestselerowej powieści szwedzkiego pisarza Fredrika Backmana pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem jest  zgryźliwy emeryt, z którym raczej nie chcieli byśmy się zaprzyjaźnić. Po śmierci żony Ove pogrąża się  w depresji izolując się od najbliższego otoczenia.  Jednakże wszystko zmieni się, kiedy   do pobliskiego domu wprowadzą się nowi sąsiedzi.  Choć początki znajomości nie są zbyt obiecujące to wkrótce w życiu emeryta  powieje młodością i spontanicznością. Film Holma to opowiedziana z przymrużeniem oka historia o przyjaźni i bliskości ale także o bolesnej samotności starszego człowieka.

 

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska, Polska 2017, 117 min. – po projekcji spotkanie z gośćmi

Film opowiada historię słynnej polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej, a tytuł jest nawiązaniem do  sztandarowego poradnika jej autorstwa.  Trzeba było mieć nie lada odwagę żeby w siermiężnych i przaśnych latach PRL opowiadać otwarcie   o kobiecej i męskiej seksualności. Jeszcze więcej odwagi było niezbędne, by robić to będąc kobietą. Obraz Sadowskiej pokazuje Wisłocką jako, zdolną badaczkę, charyzmatyczną edukatorkę, ale także a może przede wszystkim, zwykłą kobietę z jej namiętnościami i problemami. Magdalena Boczarska, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki stworzyła postać wielowymiarową, budzącą podziw swoim zdeterminowaniem ale przy tym bardzo ludzką.

 

 

Życie animowane (Life, Animated), reż. Roger Ross Williams, USA/Francja 2016, 90 min.

„Życie animowane” to film dokumentalny opowiadający niezwykłą historię Owena Suskinda – chłopca, który przezwyciężył swoją niepełnosprawność dzięki bajkom z wytwórni Walta Disneya. Owen cierpi na autyzm co znacznie mu ogranicza możliwości poruszania się i komunikacji. Jego sposobem na zrozumienie świata i porozumienie się z nim stają się filmy animowane. Być może Owen, podobnie jak Piotruś Pan zrozumiał, że dorastanie nie ma sensu. Dlatego pozostaje ciągle w świecie swego magicznego dzieciństwa a z rodzicami rozmawia   używając słów ulubionych bohaterów.

 

Dzikie róże, reż. Anna Jadowska, Polska 2017, 90 min. – pokaz przedpremierowy – po projekcji spotkanie

„Dzikie róże” To poruszająca historia  jakich wiele w dzisiejszym świecie rodzin rozdzielonych przez emigrację zarobkową. Ewa praktycznie samotnie wychowuje dwójkę dzieci, gdyż jej mąż jedynie z rzadka przyjeżdża z odległej Norwegii. Chcąc zagłuszyć samotność i zabić małomiasteczkową nudę Ewa decyduje się na niezobowiązującą przygodę miłosną z nastolatkiem. Konsekwencje tego kroku  okazują się jednak znacznie poważniejsze niż  mogła by podejrzewać. W dodatku na plantacji róż, na której pracuje, znika jej mały synek Jaś. Zrozpaczona kobieta stara się uratować rozsypujące się małżeństwo i odnaleźć zaginione dziecko.

 

Zwierzogród (Zootopia), Byron Howard/Rich More, USA 2016, 108 min. + premiera teledysku do filmu Zwierzogród

Zwierzogród to miasto, w którym wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie. Lew jest burmistrzem, owca jego zastępcą, słonie sprzedają lody a leniwce pracują w urzędach.  Pewnego dnia przybywa tam młoda i energiczna  Judy Hops marząca o karierze policyjnej.  Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Judy jest królikiem, a jak świat światem w policji pracują tylko duże i silne zwierzęta. Judy już pierwszego dnia odkrywa, że nawet w Zwierzogrodzie nie wszystko jest tak idealne jakby się wydawało a uprzedzenia i stereotypy istnieją  wszędzie. „Zwierzogród” to opowieść o sile marzeń i mocy przyjaźni. Jak zwykle w bajkach Disneya perypetie bohaterów okraszone są dużą dozą dobrego humoru i wspaniałej muzyki.