„Cud nad Wisłą” – pokaz niemego filmu z muzyką improwizowaną na żywo oraz „Book of Dreams”  – koncert Lost Education w ramach cyklu „Joli Bord de l’Art” – 16 września 2017 / Kino Elektronik

PROGRAM:

19:00   pokaz filmu „Cud na Wisłą” reż. Ryszard Bogusławski, 80 min.
20:45   Koncert „Book of Dreams”

 

Karnet na cały wieczór – 25 zł

Bilety na pojedyncze wydarzenia – 15 zł

 

KASA KINA ELEKTRONIK

rezerwacje@kinoelektronik.pl; tel – 691 490 173

 

—————————————————————————————————————

CUD NAD WISŁĄ (Polska 1921, 80 min)

Jest zima 1919 roku. We wsi Kręzy nad Bugiem trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. W chacie bogatego gospodarza Macieja Wierunia (Edmund Gasiński) jego córka Krysta (Jadwiga Smosarska) krząta się przy świątecznym stole. Niebawem w obejściu zjawia się młody dziedzic Jerzy Granowski (Jerzy Leszczyński), zakochany w Kryście od czasu gdy ta przed laty wychowywała się w majątku jego rodziców. Młodzi wraz z bratem Krysty, Michałem (Bogusław Samborski), wyruszają z szopką do dworu połamać się wigilijnym opłatkiem. Życie w oddalonej od świata wiosce toczy się spokojnie i monotonnie, gdy tymczasem przez Kresy wschodnie przetacza się front wojny polsko-rosyjskiej. Na wiosnę w Kręzach pojawiają się bolszewicy, którzy zajmują dwór państwa Granowskich, a w okolicy toczą się walki Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Niebawem front przesuwa się w kierunku Warszawy…

 

 

ARTYŚCI:

LOST EDUCATION
Szamburski / Zakrocki / Piosik
Duet SzaZa we współpracy z wokalistką Hanną Piosik. Powołali do życia nowy muzyczny byt, w którym podejmują wątek twórczości William S. Burroughsa, a w szczególności jego ostatniej książki My Education: A Book of Dreams (1995). Teksty tego wybitnego pisarza i poety, który obok Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca był głównym przedstawicielem ruchu Beat Generation – stały się dla artystów najlepszą możliwą osnową poszukiwań. Weszli w to i znaleźli, a w zasadzie znaleźli jeszcze zanim weszli. Muzyka Szamburskiego i Zakrockiego wsparta głównie na brzmieniu przetworzonych klarnetów, altówki, mbiry oraz moogów i zapętleń daje dobrą, lepką podstawę dla wokalu zjawiskowej Hanny Piosik, która swobodnie interpretuje i żongluje senną prozą Burroughsa. Zespół LOST EDUCATION w 2017 wydaje debiutancki album „Book of Dreams” nakĿadem oficyny LadoABC i już niebawem wszyscy ich usłyszą, zobaczą, poczują, przyśnią.

Patryk i Paweł to muzycy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej oraz szeroko pojętej sztuki interdyscyplinarnej. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego oraz słuchowisk. Z projektami filmowymi oraz tanecznymi zjechali kawał globusa – od Polski, Europy przez U.S.A, Urugwaj, Japonię, Chiny, na Islandii kończąc. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki współtworzą środowisko LadoAbc, którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Za pomocą klarnetu, skrzypiec, mbiry, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności pozornie skrajnych przeciwieństw: hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności.

Hania Piosik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek warszawskiej nowej fali. Jej charakterystyczna barwa, wyobraźnia i talent sceniczny zamieniają każdy koncert w metafizyczne widowisko. Współpracując z różnymi muzykami przedstawia własne, często bardzo osobiste środki wyrazu w skrajnie różnorodnych stylach. Obecnie wydaje drugi album projektu JOY POP, który można już usłyszeć w największych polskich rozgłośniach radiowych. Współtworzy Warsaw Improvisers Orchestra, pracuje nad debiutancką płytą projektu Rumianek i rozwija współpracę z bydgoskim multiinstrumentalistą QbJanickim.