Od września wraz z TVP KULTURA zapraszamy na unikatowy przegląd najlepszych i najciekawszych spektakli teatralnych ostatniego 20-lecia.

W przeglądzie znalazły się projekty takich twórców jak Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Glińska, Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Jan Klata i inni. Program przeglądu został ułożony w swego rodzaju „krótką historię teatru współczesnego” w Polsce a pokazom towarzyszyć będą rozmowy z udziałem twórców spektakli i krytyków, którzy będą mogli nakreślić szerszy kontekst wyświetlanych przedstawień.

 

W 2017 roku minęła 20. rocznica premier Bzika tropikalnego w reż. Grzegorza Jarzyny oraz Elektry w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Obie premiery uważa się za przełom dokonany w naszym teatrze, związany z pojawieniem się grupy reżyserów określanej mianem „młodszych zdolniejszych”. Wśród spektakli zarejestrowanych przez TVP Kultura w czasie rzeczywistym znajdują się prace tego pokolenia reżyserów, ale także starszych mistrzów, którzy nadawali ton polskiemu teatrowi ostatnich dekad. Przegląd przywraca minione spektakle ponownie do życia, pozwalając nadrobić zaległości teatromanom. Mamy też nadzieję, że  prezentacja spektakli da pretekst do dyskusji o problemach społecznych, politycznych, światopoglądowych, które polski teatr próbował uchwycić w ciągu minionych 20 lat.

 

Niemal roczny przegląd rozpoczynamy specjalnym weekendowym prologiem w dniach 8-10 września, w trakcie którego przedpremierowo zaprezentujemy spektakl Rachela – monodram Jowity Budnik oparty na Pismach z getta warszawskiego Racheli Auerbach (premiera na antenie TVP Kultura 19 IX) oraz genialne „Poskromienie złośnicy” Krzysztofa Warlikowskiego i kultowy już „Słomkowy kapelusz”. Następnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca (od października 2017 do maja 2018) zapraszać będziemy na kolejne projekcje opatrzone spotkaniami z twórcami.

 

PROLOG – PROGRAM WEEKENDU OTWARCIA:

8 września; godz. 19:00 – „Poskromienie złośnicy” (reż. Krzysztof Warlikowski, 1998, 113 min.) – po projekcji spotkanie z Piotrem Gruszczyńskim – krytykiem teatralnym, współpracownikiem Krzysztofa Warlikowskego, autorem m.in. rozmów z reżyserem pt. „Szekspir i uzurpator” – poprowadzi Wojciech Majcherek

 

9 września; godz. 18:00  – „Słomkowy kapelusz” (reż. Piotr Cieplak, 2005, 76 min.) – po projekcji spotkanie z reżyserem spektaklu – Piotrem Cieplakiem poprowadzi Wojciech Majcherek.

 

10 września; godz. 18:00 „Rachela”(reż. Iwona Siekierzyńska, 2017, 46 min.) – po projekcji spotkanie z Jowitą Budnik – aktorką, Radosławem Paczochą – autorem adaptacji oraz Jarosławem Papisem – prezesem Fundacji Trzeci Wymiar Kultury oraz – Karoliną Szymaniak – wydawczyni pism Racheli Auerbach – poprowadzi Barbara Schabowska-Maszenda.

 

OPIS SPEKTAKLI:

POSKROMIENIE ZŁOŚNICY

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Scenografia: Małgorzata Szczęśniak

Muzyka: Paweł Mykietyn

Obsada: Danuta Stenka, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Dorociński, Sławomir Grzymkowski, Marcin Troński, Andrzej Szeremeta i in.

Premiera: 1998 r., Teatr Dramatyczny w Warszawie

Czas trwania:113 min.

 

Jedna z najgłośniejszych inscenizacji dzieł Szekspira w polskim teatrze ostatniego 20-lecia, zrealizowana przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Warlikowski był już wtedy zaliczany do grupy „młodszych, zdolniejszych” reżyserów, którzy byli twórcami przełomu w polskim teatrze. Po spektaklu Piotr Gruszczyński napisał: „W Poskromieniu złośnicy Warlikowski dokonał głębokiej reinterpretacji tekstu sztuki. Z komedii o niesfornej sekutnicy wyparowały wszystkie treści godne kuchennych makatek, które pouczają, że >dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi < . (…) W tym przedstawieniu zgodnie z regułą teatralnych opowieści Warlikowskiego, niemal wszystko może się zdarzyć. Mnogość atrakcji uzasadnia dodatkowo cyrkowa rama inscenizacyjna. (…) Teatralna rzeczywistość nabiera własnego życia, pogrąża się w dekadenckim rozpadzie”.

Niewątpliwym atutem spektaklu jest obsada z Danutą Stenką i Adamem Ferencym w rolach głównych oraz wschodzącymi gwiazdami – Małgorzatą Kożuchowską i Marcinem Dorocińskim.

„Poskromienie złośnicy” przez wiele lat utrzymywało się w repertuarze Teatru Dramatycznego. TVP Kultura dokonała transmisji spektaklu 13 grudnia 2005 roku i była to pierwsza realizacja w telewizji przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego.

 

 

SŁOMKOWY KAPELUSZ

Reżyseria: Piotr Cieplak

Scenografia: Andrzej Witkowski

Muzyka: Motion Trio.

Obsada: Adam Woronowicz, Kazimierz Kaczor, Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Eliza Borowska, Jacek Braciak, Krzysztof Stroiński i in.

Premiera: 2005 r., Teatr Powszechny w Warszawie

Czas trwania: 76 min.

 

Prapremiera Słomkowego kapelusza w Paryżu była najgłośniejszym wybuchem śmiechu w XIX wieku. Farsa Eugéne’a Labiche’a to arcydzieło swojego gatunku, dzięki czemu autor został członkiem Akademii Francuskiej, co komediopisarzom nie zdarzało się często. Jest w Słomkowym kapeluszu wszystko: brawurowa komedia omyłek, komedia obyczajowa, zdrada, romans, miłość dwojga młodych ludzi, ale jest przede wszystkim znakomita zabawa. Dla reżysera przedstawienia, Piotra Cieplaka, utwór Labiche’a to jednak nie tylko farsa, ale także opowieść o świecie, który sam stał się farsą. Śmiech, który spektakl wywołał, posłużył nieoczywistej refleksji na temat ludzkiego życia. Premiera inscenizacji odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 2005 roku. Piotr Cieplak otrzymał za nią prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, a występujący w roli pechowego pana młodego Adam Woronowicz uhonorowany został Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora sezonu. TVP Kultura transmitowała przedstawienie 15 listopada 2005 roku.

 

 

RACHELA

Adaptacja: „Pism z getta warszawskiego” Racheli Auerbach – Radosław Paczocha

Reżyseria: Iwona Siekierzyńska

Scenografia: Monika Dębniak-Graban, Radosław Graban

Muzyka: Marzena Majcher

Obsada: Jowita Budnik.

Premiera: 2017 r., Teatr Studio w Warszawie

Czas trwania: 46 min.

 

Przedpremierowy pokaz monodramu Jowity Budnik – aktorki znanej m.in. z filmów Plac Zbawiciela, Papusza, Ptaki śpiewają w Kigali – opartego na zapiskach Racheli Auerbach, pisarki, dziennikarki, która w gettcie warszawskim zorganizowała tzw. kuchnię ludową. Prowadzony na bieżąco dziennik to jedno z najważniejszych dokumentarnych i literackich świadectw czasu Zagłady – wstrząsający jej opis. W spektaklu symboliczna stołówka jest miejscem akcji monodramu. To tu w kolejce po zupę jak po przepustkę do życia stoją osoby przywoływane w monologu przez Rachelę, tu spotykają się życiorysy skazanych na śmierć, to tu przychodzą po nadzieję. Ale  nikt nie ocaleje. Tylko szefowa kuchni Rachela Auerbach.

Spektakl został zarejestrowany przez TVP Kultura 14 kwietnia tego roku podczas pokazu w Teatrze Studio w Warszawie.

 

 

Bilety w cenie – 7 zł/spektakl do nabycia w kasie kina oraz on-line

 

KONTAKT

rezerwacje@kinoelektornik.pl; tel. 691 490 173

Kino Elektronik

Ul. Gen. Zajączka 7; 01-518 Warszawa

 

 

PLAN KOLEJNYCH SPOTKAŃ:

15 X – Sprawa Dantona Przybyszewskiej, reż. Jan Klata. Teatr Polski we Wrocławiu, 152 min.

 

19 XI – Wymazywanie wg Bernharda, reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny w Warszawie, 307 min.

 

17 XII – Kosmos wg Gombrowicza, reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy, 141 min.

 

21 I – Ferdydurke wg Gombrowicza, reż. Janusz Opryński, Teatr Provisorium-Kompania Teatr w Lublinie, 80 min.

 

18 II – Sędziowie Wyspiańskiego, reż. Jerzy Grzegorzewski, Teatr Narodowy w Warszawie, 62 min.

 

18 III – Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie, 80 min.

 

15 IV- Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin, 95 min.

 

20 V – Lalka wg Prusa, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Gdyni, 162 min.