3 sierpnia, czwartek, o godz. 18:00 –  wraz z Narodowym Centrum Kultury i TVP Kultura – zapraszamy na projekcję filmu „Maria Skłodowska-Curie” oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

 

UCZESTNICY DEBATY:

Piotr Głowacki – aktor, odtwórca roli Alberta Einsteina w filmie

Prof. Jan Piskurewicz – historyk, historyk nauki i wychowania, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor książek i publikacji o Marii Skłodowskiej-Curie, między innymi:

  • Między nauką a polityką.Maria Skłodowska Curie w laboratorium i w Lidze Narodów, Lublin 2007, ss 248
  • Korespondencja polska Marii Skłodowskiej-Curie 1881-1934 [oprac.z K.Kabzińską, M.Malewicz, J.Róziewiczem], Warszawa 1994, ss 445+XIX
  • Korespondencja Marii Skłodowskiej-Curie z uczonymi z Europy Środkowej i Wschodniej 1904-1934 [pod red. J. Piskurewicza], Lublin 1998, ss 312

Anna Bielak – konsultantka scenariuszowa, dziennikarka

 

PROWADZENIE DEBATY:

Elżbieta Beszłej – TVP Kultura

 

O FILMIE:

„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Czas trwania: 100 min.
Produkcja: Francja/Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyser: Marie Noelle
Wyk.: Karolina Gruszka, Piotr Głowacki, Arieh Worthalter, Iza Kuna

Seans w ramach projektu KULTURA DOSTĘPNA

 

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line