Warszawska Szkoła Filmowa oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zapraszają na pokaz filmu „Azyl” (reż. Niki Caro) w ramach cyklu „Obrazy Historii”.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z prof. Szewachem Weissem oraz córką głównych bohaterów filmu Teresą Żabińską-Zawadzki.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Saramonowicz

Data: 11 lipca (wtorek), godz. 17.00
Spotkanie rozpocznie się około godz. 19.00
Miejsce: Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa

Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasie kina “Elektronik”.
Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć do sali do godz. 16.50. Później wejściówki nie będą honorowane.

BRAK MOŻLIWOŚCI REZERWACJI MIEJSC.

O filmie

Film oparty na historii opiekunów warszawskiego zoo, państwa Żabińskich, którzy ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Prof. Szewach Weiss

Izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2000-2003. Urodził się w żydowskiej rodzinie kupieckiej na Ukrainie. Weissom udało się przetrwać holokaust dzięki ucieczce z getta oraz pomocy życzliwych Ukraińców i Polaków. Przez wiele lat pracował jako wykładowca, m.in. na Uniwersytecie w Tel-Avivie i w Hajfie. W latach 1969-1972 kierował Wydziałem Nauk Politycznych w Hajfie, a w roku 1975 powołał do życia Wydział Mediów na tym uniwersytecie. Od 2000 jest Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem. Obecnie prowadzi także zajęcia w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

O cyklu

„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni: Polska The Times, wSieci Historii