29 czerwca o godz. 18:00 kolejna projekcja w ramach projektu Kultura Dostępna – wielokrotnie nagradzany Jestem mordercą Macieja Pieprzycy.
 
Po filmie rozmawiać będziemy o historii, która stała się kanwą scenariusza, realiach PRL i ówczesnego wymiaru sprawiedliwości a także o samej produkcji.
 
Gośćmi debaty będą:
Maciej Pieprzyca – reżyser filmu
 
Paweł Mossakowski -producent i scenarzysta filmowy, autor sztuk teatralnych, krytyk filmowy i pisarz
 
Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta
 
Tomasz Włosok – aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli milicjanta Romana Mazura
 
Debatę poprowadzi – Marta Perchuć-Burzyńska – TVP Kultura
 
Partner wydarzenia – TVP Kultura
 
 
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film „Jestem mordercą” został okrzyknięty jednym z najlepszych dzieł ostatnich lat i stanowi niejako pożegnanie Pieprzycy ze sprawą Marchwickiego. W 1998 zrealizował dokument o „wampirze z Zagłębia”. „Pokazałem, że nie wszystko było tak jak być powinno – wspomina reżyser w wywiadzie dla Onetu. – Doszło do wielu manipulacji, brakowało przekonujących dowodów, a oskarżenie oparto wyłącznie na poszlakach. Historia jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że Zdzisław Marchwicki cały czas kojarzony jest jako największy seryjny morderca kobiet w Polsce. Nie ma drugiej sprawy, w której byłoby tyle wątpliwości, czy skazano właściwą osobę.
 
Zdobywcę Złotych Lwów w Gdyni 2016 w kategoriach – najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz wyświetlimy w ramach projektu KULTURA DOSTĘPNA.
 
 
Tytuł oryginalny: Jestem mordercą
Czas trwania: 117 min.
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016 r.
Reżyser: Maciej Pieprzyca
Obsada: Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Mirosław Haniszewski, Piotr Adamczyk, Michał Żurawski
29 czerwca, czwartek, godz. 18:00
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line