FESTIWAL TEATRONIK

10 CZERWCA godz 10:00-18:00

Kino Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej

 

Organizatorem inicjatywy jest Studio Aktorskie „Mała Filmówka” działające przy Warszawskiej Szkole Filmowej. „Teatronik” jest wydarzeniem edukacyjno – artystycznym dla dzieci i młodzieży. W ramach festiwalu odbędą się pektakle teatralno – muzyczno – taneczne, pokazy filmów wykonane przez uczestników Małej Filmówki, uczniów Gimnazjum Filmowego, Liceum Filmowego oraz grupy aktorskiej „Zakaz”, Domu Kultury Dorożkarnia.

– Spektakle, które zostaną zaprezentowane, o bieżącej, oryginalnej tematyce opartej o współczesną literaturę dziecięcą, oplataną tańcem, śpiewem oraz muzyką są zabawne, stworzone z pasją, indywidualizmem i humorem – mówi o festiwalu Anna Salamon – Kalinowska z Małej Filmówki – Są mądre i poruszają sprawy istotne dla dzieci, pomagają oswajać otaczający świat, uczą krytycznie myśleć i wyciągać wnioski. Budują system wartości małego człowieka oparty na szacunku do innych, kształtują kulturę uczuć i obyczaje. Wzbogacają słownictwo i rozwijają poczucie estetyki. Są intrygujące. Zapraszają młodego widza do teatru wyobraźni.

Ideą Festiwalu Teatronik jest nie tylko prezentacja najlepszych praktyk wychowawczo – edukacyjnych, filmowych , teatralnych , muzycznych i tanecznych , ale również zainicjowanie dyskusji na problemy  dzieci i młodzieży, jako odbiorcó i twórców sztuki,  pełnoprawnych uczestników kultury.
To niezwykle ważny temat w wymiarze społeczno-kulturowym, a tak rzadko podejmowany publicznie. Organizatorzy wierzą, że uczestnictwo dzieci w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Patronem medialnym wydarzenia jest Gazeta Nowego Żoliborza.

Program festiwalu

 

Spektakle „Mała Filmówka”
godz 10:00 „Pampilio” spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 (20 minut)
godz 10:45 „Królestwo Aurelii” przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 (25 minut)
godz 11:30 „Biały Klaun” przeznaczony dla dzieci w wieku 8-13. (30 minut)
godz 12:15 „Miś” przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 (25 minut)
godz 13:00 „Lekkie życie B. Brocketa” przeznaczony dla dzieci w wieku 8-13 (30 minut)
godz 13:45 Grupa teatralna ZAKAZ „Bolero” dla młodzieży czas trwania ok 40 min.

godz. 14.30 Koncert muzyczny Grupy Wokalnej „The Sound”

W repertuarze : „Znów Wędrujemy”, „Poza Logiką” , „September”, „New Something”, „Trespassing”.
Spektakl Gimnazjum Filmowe

godz. 15.00 „Oskar i Róża”

godz 16:00-17:00 Pokazy filmów wykonane przez dzieci ze studia „Mała Filmówka”

Warsztaty dla Młodego Twórcy

godz 12:00 —14:00 warsztaty filmowe i warsztaty tworzenia gier

godz 14:00-16:00 warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat – warsztat aktorski i  warsztat filmowy.

Godz 17:00 Zakończenie festiwalu

 

O spektaklach:
– „Pampilio” Irena Tuwim-  To urokliwa opowieść o tym jak dużo mały potrafi. W krainie zwierząt panował wielki głód, tak wielki, że żadne ze zwierząt nie mogło zapamiętać nazwy drzewa na którym rosły owoce . Udało się to jednak najmłodszemu i skromnemu żółwiowi a jak? Sami zobaczcie..

– „Królestwo Aurelii”-  Kto by nie chciał być królewną! Albo księciem. Przechadzać się w koronie po pałacu, wydawać rozkazy, siedzieć na tronie. Żadnych obowiązków, same przyjemności. Ale czy aby na pewno tak właśnie wygląda życie królewny? A co zrobić, kiedy korona ciśnie w głowę, tron jest twardy, najpiękniejsza suknia świata uwiera pod pachami, a Wielki Ochmistrz ciągle zawraca głowę jakimiś rozporządzeniami? Jakby tego było mało, pod wieżą zjawia się zarozumiały królewicz o imieniu dłuższym niż szyja żyrafy, a z krzaków wyłazi pomarańczowy smok obżerający się krówkami. Jak ma sobie z tym wszystkim poradzić jedna mała Aurelka? Nawet na największe kłopoty znajdzie się sposób, jeśli tylko ma się poczucie humoru, odwagę i własne zdanie. W treść literacką wplecione są piosenki z bajek Disneya. Całość oplata choreografia ruchowa.

– „Miś i zwierzęta”-  Historia zawarta w spektaklu opowiada o Misiu, który poszukuje sensu życia. Każdemu napotkanemu na swojej drodze zwierzęciu, zadaje pytanie dotyczące jego rozmyślań – Poco jestem na świecie ? Odpowiedzi musi szukać długo aż spotka…. No właśnie , kto pomoże mu odnaleźć ten sens ? Przedstawienie jest metaforą życia człowieka i jego zmagań . Mądry ponadczasowy tekst, przepleciony przepięknymi piosenkami i ułożona do nich ciekawą choreografią czyni to przedstawienie w wykonaniu małych artystów wyjątkowym.

– „”Biały Klaun” Damira Miloša – to wzruszająca i pełna symboli oraz znaczeń powieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów. Wierzy bowiem, że gdy je odnajdzie, będzie mógł zostać klaunem cyrkowym jak jego rodzice . Spotkanie ze Starcem zmienia jego życie. Dowiaduje się bowiem że, barwy świata zobaczyć można nie tylko oczami ale pozostałymi zmysłami : smakiem, węchem, słuchem, dotykiem . Ale czy to wystarczy? Czy Biały Klaun osiągnie swój cel, czy może wybierze inną życiową drogę? W treść literacką wplecione są piosenki Agnieszki Osieckiej , śpiewane indywidualnie oraz grupowo. Całość oplata choreografia ruchowa .

– „Portret Barnaby Brocketa” i jego podróże to spektakl który powstał na podstawie książki „Lekkie Życie Barnaby Brocketa” napisaną przez John Boyne . To spektakl w którym wykorzystane są efekty specjalne, za pomocą podwieszeń. Główny bohater lata – lata bo nie posiada pola grawitacji . Czy dostaje w związku ze swoją innością wsparcie od rodziców , czy takiego właśnie można go kochać bezwarunkowo ? To historia o inności , tolerancji i poszukiwaniu akceptacji. Młodzi aktorzy zachwyceni tekstem scenariusza , stworzyli postaci grające na scenie wiarygodnie wlewając w nie własne uczucia doświadczenia i talent .

– TEATR ZAKAZ „BOLERO”

scenariusz: Grzegorz Reszka
reżyseria: Darek Sikorski

Orkiestra bez pulpitów, nut a nawet instrumentów. I dyrygent, który próbuje zachęcić muzyków do gry. Gdy ci oponują, dyrygent zarzuca członkom orkiestry brak wyobraźni, która w muzyce jest najważniejsza. Obie strony nie mogą się dogadać, ale są skazane na siebie. Kiedy kończą się wreszcie wzajemne wyrzuty i oskarżenia, zaczynają grać.. i już nie mogą przestać. Nie lubimy być sterowani. Chcemy chronić własną osobowość i chcemy przynależeć do grupy. Chcemy tworzyć własną rzeczywistość świadomie, bez fałszywego przywództwa. Czy jesteśmy w stanie oprzeć się manipulacji? Ostatnie wydarzenia nie napawają optymizmem. Ale może w rzeczywistości nie jest z nami aż tak źle… „Bolero” to uniwersalna historia a w niej sporo absurdalnego humoru, realistycznych
obserwacji i tak zwane drugie dno. Jak w życiu…

 

Pokazy filmów

opiekun :Arek Kryształowski
Grupa 1 – „Super Bohaterka”, Grupa 2 – „Świąteczny napad”, Grupa 3 – „Emma’s vlog”,
Grupa 4 – Magiczne drzewo”, Grupa 5 – „Moja Przyjaciółka Ala”, Grupa Rb – „Zrób to”
opiekun : Lude Reno
Grupa 1 – „Rodzina Słodyczy”, Grupa 2 – „Masz Talent”, Grupa 3 – „Ostatnia Nadzieja”,
Grupa 4 – Uduchowieni”, Grupa 5 – „Friendzoned”, Grupa Rb- „Szkoła dla świrów”