31 maja o godz. 19:00 Warszawska Szkoła Filmowa i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zapraszają na pokaz filmu „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine.

W dyskusji (rozpocznie się ok. godz. 21.00) po filmie, którą poprowadzi Wojciech Saramonowicz, udział wezmą:
dr hab. Katarzyna Taras
dr Ewa Czaczkowska
dr Piotr Gontarczyk

Wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina “Elektronik”. Kasa czynna w dni powszednie od godz. 09.00, w weekend od 18.00. Brak możliwości rezerwacji miejsc!

Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć do sali do godz. 18.50. Później wejściówki nie będą honorowane.

O filmie i dyskusji:

„Niewinne“ w reż. Anne Fontaine to historia młodej lekarki francuskiego Czerwonego Krzyża, która tuż po wojnie pracuje na terenie Polski. W jednym z klasztorów odkrywa porażającą prawdę o „wyzwoleniu“ przyniesionym przez Armię Czerwoną w latach 1944-1945. Film oparto na prawdziwym dramacie sióstr zakonnych, które wykorzystali żołnierze Armii Czerwonej.

Jak zwykle w przypadku „Obrazów Historii“ po projekcji zapraszamy do dyskusji na temat filmu, a także prawdziwej historii – skutkach wejścia do Polski armii Stalina i powszechnej po wojnie przemocy seksualnej.

Uczestnicy debaty:

dr hab. Katarzyna Taras – adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Historyczka i krytyczka filmowa. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Autorka wielu książek z dziedziny filmoznawstwa; publicystka, konsultantka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

dr Ewa Czaczkowska – adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i założycielka Fundacji Areopag XXI, która prowadzi portal areopag21.pl. Dziennikarka i historyk. Jest autorką książek biograficznych dotyczących osób związanych z Kościołem Rzymskokatolickim: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, błog. ks. Jerzego Popiełuszki; za swoje publikacje była trzykrotnie wyróżniana nagrodą „Feniks” przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

dr Piotr Gontarczyk – pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Polski politolog, historyk i publicysta. W latach 1998–2005 pracował w Biurze Rzecznika Interesu Publicznego, a od 2006 roku związany jest zawodowo z IPN. Jest autorem kilkuset artykułów i polemik na łamach periodyków naukowych, a także wielu gazet i czasopism.

Wojciech Saramonowicz – scenarzysta, script doctor, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych, operator. Jest wykładowcą scenopisarstwa i dramaturgii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pracuje w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami.

O cyklu:
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.

Partnerzy:
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni:
Polska The Times, wSieci Historii