Gamardżoba kino! jest filmowym przeglądem historii i kultury Gruzji. Festiwal powstał z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Działamy na zasadzie wolontariatu – w imię promocji gruzińskiej kultury. Chcemy uciec od stereotypów. Pokazać Gruzję inną niż widzą ją Polacy, coraz chętniej tam podróżujący. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-19 maja w Warszawie.

Łączy nas pasja do gruzińskiej kinematografii. Poprzez filmy chcemy pokazać bardziej złożone oblicze Gruzji. Celem festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych produkcji gruzińskiej kinematografii. Podczas wydarzenia pokazywane będą zarówno dzieła mistrzów kina gruzińskiego, jak i obrazy współczesnych reżyserów. Gamardżoba kino! to nie tylko pokazy filmowe, ale także debaty i prelekcje z udziałem specjalistów zajmujących się Gruzją. Pokażemy filmy starsze i nowsze, aby dać widzom szansę poznania historii i teraźniejszości Gruzji. Jednym z nich będzie „Efekt Domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Opowiada on historię pary – Rafaela i Nataszy, którzy decydują się na rozpoczęcie nowego życia w nieuznawanej przez świat Republice Abchazji. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Góreckim, historykiem, analitykiem i autorem wielu publikacji na tematy kaukaskie (kaukaski tryptyk:„Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków” i „Abchazja”). W trakcie prac nad „Efektem Domina” Wojciech Górecki udzielał konsultacji obojgu reżyserom.

Nasz festiwal powstaje dzięki wsparciu: Studium Europy Wschodniej UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Faktycznego Domu Kultury, Kina Elektronik, Stowarzyszenia Most do Gruzji, Centrum Wielokulturowego w Warszawie, Ambasady Gruzji w Warszawie, Ambasady Polski w Tbilisi, Firmy Spectator oraz portalu Kaukaz.net.

Wstęp na wydarzenia bezpłatny!