„Przyjdę do siebie” – piosenki i wiersze Agnieszki Osieckiej

5 marca; godz. 19:00

 

9 marca br. minie dwadzieścia lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w niedzielę, 5 marca o godz. 19:00, zapraszamy na wyjątkowy koncert poświęcony tej wybitnej Artystce, której twórczość pozostaje wciąż żywa i stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń młodych twórców.

Co takiego jest w jej piosenkach, że pozostają „wiecznie zielone”? Jednych urzeka kunszt literacki owych utworów, innych znów – ładunek emocjonalny, przejmujący do głębi… Jeszcze innych fascynuje wyjątkowo subtelny sposób opisywania rzeczywistości i wrażliwość na piękno „prozy życia” zawarte  w jej tekstach.

Adrianna Gruszka – utalentowana aktorka obdarzona niskim, ciepłym głosem – przyznaje, że w twórczości Osieckiej zobaczyła samą siebie. I z tej osobistej konstatacji zrodziła się potrzeba zaprezentowania kilkunastu piosenek i kilku wierszy w kameralnym spektaklu muzycznym, o wymownym tytule „Przyjdę do siebie”.

Spektakl na nowo odkrywa przed nami znane i mniej znane utwory poetki,  przefiltrowane przez wrażliwość Ady i prezentowane w aranżacji autorstwa wspaniałego pianisty jazzowego Rafała Stępnia, który towarzyszy aktorce na scenie  wraz z kontrabasistą Andrzejem Zielakiem. Obaj są absolwentami legendarnego Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Ich „jazzowe granie” piosenek  Osieckiej zachwyca świeżością, zaś zmysłowy, hipnotyzujący głos  i konfesyjne interpretacje skupiają uwagę na  Adriannie Gruszce.

Wizualnym walorem spektaklu, wyreżyserowanego przez Zbigniewa Dzięgiela są slajdy-obrazy autorstwa malarki Agnieszki Tazbir. To one towarzyszą muzycznej opowieści na scenie, budują nastrój i stanowią komplementarną całość.

Zapraszamy do świata Agnieszki Osieckiej, a przekonacie się Państwo, że ten świat pełen delikatności i refleksji, ale też radości życia i smutku, pozostaje wciąż do odkrycia.

Scenariusz i reżyseria – Zbigniew Dzięgiel

Adrianna Gruszka – śpiew

Rafał Stępień – piano, aranżacje utworów

Andrzej Zielak – bas

fot. Agata Dyka

 

Bilety w cenie – 25 zł ulgowy, 35 zł normalny do nabycia w kasie kina oraz on-line

Czas trwania koncertu – 2 godz.