Cykl „Mały Klub Filmowy” rozpoczął się w zeszłym roku. Ideą jest prezentowanie młodym widzom wartościowych, starannie wyselekcjonowanych filmów. Każde ze spotkań poświęcone jest innej dziedzinie filmu, którą zgłębiamy z zaproszonym gościem. Gośćmi będą wspaniali twórcy filmowi, którzy w przystępny sposób zdradzą sekrety „filmowej kuchni” i odpowiedzą nawet na najtrudniejsze pytania.

Gospodarzem spotkań jest Tomek Solich – aktor i pedagog terapeuta, od lat zajmujący się kulturą dziecięcą i działający w obszarze filmu dla dzieci.

 

W listopadzie pokazany został niemiecki film „Syn Winetou” . Film, w którym m.in. pojawia się pytanie „Czy warto realizować swoje pasje”? Po seansie mali widzowie mieli możliwość spotkać się z wybitnym polskim kaskaderem i realizatorem scen kaskaderskich, panem Zbigniewem Modejem. Dowiedzieli się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat scen kaskaderskich. Pan Zbigniew, który pracował przy ponad 400 filmach na całym świecie zasypywał opowieściami… za każdym razem powtarzając… „bezpieczeństwo przede wszystkim”.

 

07.01. pokazany został holenderski film „Alfie mały wilkołak”.  Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak inność, strach przed odrzuceniem, braterska miłość czy akceptacja samego siebie, a przy tym jest wspaniałym filmem przygodowym dla najmłodszych. Szczególne emocje może wzbudzić niezwykły kostium i charakteryzacja Alfiego zmieniającego się w wilkołaka – przygotowane z poczuciem humoru i dostosowane do dziecięcych wyobrażeń.

Film okazał się świetnym materiałem do dyskusji na temat „charakteryzacji w filmie”. Do rozmowy zaprosiliśmy wspaniałą charakteryzatorkę Ewę Kowalewską, która ma na swoim koncie ponad 60 produkcji filmowych i teatralnych. Podczas  rozmowy w dziećmi Pani Ewa zdradziła sekrety powstawania charakteryzacji. Odpowiadała na najtrudniejsze pytania. Uczestnicy Małego Klubu Filmowego dowiedzieli się np. że krew na rozbitym kolanie bohatera ma smak malinowy a przyklejanie włosów do twarzy aktora może trwać nawet kilka godzin. Po rozmowie chętni ustawili się w kolejce do małej charakteryzacji. Spotkanie zakończyło się więc pochodem posiniaczonych i podrapanych – ale bardzo zadowolonych i uśmiechniętych widzów… bo to przecież  „magia kina”.

 

Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Mały Klub Filmowy”:

28.01 obejrzymy film „Alpejska przygoda” i porozmawiamy z Anną Korzeb o kostiumie w filmie.

Natomiast 05.02 pokażemy film, zrealizowany przez większych a przede wszystkim mniejszych członków wspaniałej rodziny Marka Traskowskiego…która wakacje zamieniła w plan filmowy. Po filmie „Szkrab na krańcach Piaśnicy” będzie można zapytać małych twórców „jak to jest robić film”?

 

 

„Alpejska przygoda” (104 min.)

Mały chłopiec musi zmierzyć się z prawdziwą alpejską zimą, aby odzyskać ważną rodzinną pamiątkę – dzwon Chalandamarz. Zanim będzie mógł rozpocząć tę trudną podróż, musi pomóc przetrwać swojej rodzinie najtrudniejszą zimę życia, uratować ukochaną kozę z rąk znienawidzonego kolegi ze szkoły oraz zdobyć miłość pięknej Serainy. Czy uda mu się wrócić do domu na czas, aby czcić święto Chalandamarz?

 

„Szkrab na krańcach Piaśnicy” (30 min.)

Piraci, rozbita łódź, poszukiwanie skarbu, leśne skrzaty i złe wiedźmy. Film Marka Traskowskiego to efekt rodzinnej zabawy w robienie filmu. Szkraba zrealizowano w czasie wakacji nad polskim morzem i na nadwiślańskich plażach – wszystkie główne role odegrały dzieci (do 2 do 12 lat) realizatorów. I to właśnie atmosfera pełnej zaangażowania przygody familijnej jest tu najbardziej wyczuwalna.

 

Bilety w cenie – 15 zł do nabycia w kasie kina oraz on-line (słuchacze Małej Filmówki wstęp wolny)