Warszawska Szkoła Filmowa włącza się w obchody 25-lecia Polski w Radzie Europy. Już 18 listopada odbędzie się pokaz filmów i dyskusja panelowa pn.„Paszport do życia – pamięć i przyszłość”. Współorganizatorem wydarzenia jest Biuro Rady Europy w Warszawie, Wolfilm oraz Fundacja na Rzecz Tolerancji poprzez Międzykulturowe Zrozumienie. 18 listopada o godz. 17:00 w Kinie Elektronik zobaczymy „Historię Ireny Sendlerowej” w reżyserii Wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wolfa oraz film Grega Nowinskiego „Wojna Raoula Wallenberga”. Wstęp wolny.

Andrzej Wolf urodził się w 1955 roku w Warszawie. Jest polskim operatorem filmowym i telewizyjnym. Andrzej Wolf ukończył w 1978 r. Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. W 2006 r. został uhonorowany Offskarem za całkokształt twórczości.

„Historia Ireny Sendlerowej” została zrealizowany na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. W filmie pani Irena opowiada o swojej działalności, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz.

Gregor Nowiński urodził się w 1945 roku w Polsce. Jest wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów dokumentalnych i producentem telewizyjnym w Szwecji. W marcu 2008 roku otrzymał nagrodę Hasse Olsson.

„Wojna Raoula Wallenberga” opowiada historię osoby, która na zawsze będzie obecna w świadectwach tych, których ocaliła. Rok 1944. Jesień i zima w Budapeszcie. To wtedy miało miejsce jedno z najbardziej niezwykłych i heroicznych przedsięwzięć, jakiego w XX w. podjął się cywil. W filmie w poruszający i osobisty sposób o Wallenbergu opowiadają jego współpracownicy oraz ci, którym ocalił życie. Unikatowe fragmenty filmów z Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz ze zbiorów prywatnych pokazują horror, jaki w ostatnich miesiącach wojny przyszło przeżyć ośmiuset tysiącom węgierskich Żydów. Dwie trzecie z nich poniosło w jego wyniku śmierć.

W dyskusji panelowej pn. „Paszport do życia – pamięć i przyszłość” wezmą udział m.in: Zbigniew Benedyktowicz z Instytutu Sztuki PAN, autorka „Pasażerki” Zofia Posmysz i Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Marian Turski. Zapraszamy!