Cykl filmów dokumentalnych i spotkań dla uczniów szkół gimnazjalnych, który ma na celu zwiększenie ich kompetencji emocjonalnych w trudnym wieku dojrzewania. Będziemy rozmawiać o tym jak dobrze poczuć się samemu ze sobą, na czym polega poczucie wartości i w jaki sposób je budować. A z drugiej strony przyjrzymy się naszym relacjom z innymi – dlaczego tak łatwo ich oceniamy? Czy więcej nas łączy czy dzieli? Dzięki spotkaniom uczniowie mają lepiej poczuć się sami ze sobą oraz polepszyć komunikacji z innymi uczniami.

 

 

SPOTKANIE : WIERZĘ W SWOJĄ PASJĘ

DATA: 22 LISTOPADA GODZ. 10.00 – 12.30

 

Sonita (Sonita)

reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015, 91 min

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność.

 

 

SPOTKANIE : WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA – DORASTANIE

DATA: 17 STYCZNIA GODZ. 10.00 – 12.30

 

JOHAN (Johan)

reż. Sjoerd Niekamp, Holandia 2014, 15 min

Dwunastoletni Johan marzy o odkrywaniu świata. Bierze udział w tygodniowym surwiwalowym obozie w lesie. Nie jest łatwo: nie może odnaleźć się w grupie i bardzo tęskni za domem. Film opowiada o wychodzeniu ze swojej strefy komfortu jako nieodłącznym elemencie dorastania.

 

Rozdział 11 (Chapter 11)

reż. Ania Winiarska, RPA, Szwecja, Dania, 2015, 28 min

Sukces odniesiony w młodym wieku ma pozytywne i negatywne strony. Nastoletnia Anita z RPA to międzynarodowa zwyciężczyni w rajdach rowerowych BMX. Śledzimy, w jaki sposób Anita radzi sobie ze sławą i popularnością, a także presją przed utratą tytułu mistrzyni.

 

Ninnoc (Ninnoc)

reż. Niki Padidar, Holandia, 2015, 27 min

Nigdzie nie pasuję. Czuję się inna. Nie wiem, kim jestem. Takie dylematy ma wiele nastolatek, które często są osamotnione w swoim zagubieniu. Ninnoc jest jedną z nich. Zadaje sobie pytania, czym jest popularność, tak ważna w tym wieku? Kiedy jest się „normalnym”, a kiedy już nie? Film pokazuje jak sobie radzić z „dołem” wieku dorastania?

  

SPOTKANIE : CO NASZ ŁĄCZY – O RÓŻNICACH MIĘDZYKULTUROWYCH

DATA: MARZEC – dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie

 

Adoptowani (Adopted)

reż. Gudrun F. Widlok, Rouven Rech, Niemcy, Ghana 2010, 90 min

O modzie na adoptowanie dzieci z krajów Trzeciego Świata, szczególnie wśród celebrytów, słyszał każdy. Ale adopcja przez afrykańskie rodziny dorosłych Europejczyków, którzy czują się osamotnieni w zachodnich społeczeństwach – to zupełnie nowy trend. Film pokazuje trzy osoby, które zdecydowały się zostać adoptowane przez rodziny w Ghanie. Film jest zapisem bardzo ciekawego projektu i dobrym dokumentem o związkach międzyludzkich.

 

 

SPOTKANIE : DZIAŁAM MIMO GRANICZEŃ

DATA: MAJ – dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie

 

Zwykłe zaburzenie (Natural Disorder)

reż. Christian Sønderby Jepsen, Dania 2015, 98 min

Jacob Nossell to 27-letni student dziennikarstwa i satyryk cierpiący na porażenie mózgowe. Ma trudności z koordynacją mowy i ruchów ciała, cierpi na sztywność i skurcze mięśni, ale pod względem umysłowym jest na równi z kolegami. Jest zbyt inny od reszty, aby ta zaakceptowała go jako normalnego, a zbyt normalny, aby móc zaakceptować proponowany mu w społeczeństwie los. Jak zatem można zdefiniować pojęcia normalności i inności? W Duńskim Teatrze Królewskim reżyseruje spektakl, w którym odkrywa sens tożsamości i normalności, rozważając przy okazji, czym tak naprawdę jest życie.

 

SPOTKANIA PO FILMACH, około 45 minutowe, będą prowadzone przez ekspertów Uniwersytetu SWPS.

 

Klasy, które będą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach otrzymają CERTYFIKAT „Nie tacy sami” Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS.

 

Miejsce:

Kino Elektronik

Ul. Gen. Zajączka 7

 

Bilety: 10zł

 

Zapisy:

do 30 października pod adres e-mail: akademia@againstgravity.pl

lub telefonicznie 669 870 880, 22 828 10 79

www.akademiadokumentalna.pl