NIEZNANE OBLICZA JAPONII

25-28 października 2016 r. Kino Elektronik

 

Organizowany już po raz trzeci przez Ambasadę Japonii przegląd nowego kina japońskiego pt. Nieznane oblicza Japonii to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć produkcje niejednokrotnie niepokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska (Japan Foundation) co roku przygotowuje pakiet filmów, które wyświetlane są w zaledwie kilku krajach europejskich. Tylko jedno kino w każdym kraju ma okazję ten zestaw zaprezentować.

W tegorocznym zestawie znajdują się cztery filmy fabularne czterech różnych twórców, utrzymanych w różnej stylistyce. Motywem przewodnim filmów jest muzyka i rola, jaką odgrywa w życiu ich bohaterów. Dla jednych jest lekiem na rozterki wewnętrzne i smutek, dla innych staje katalizatorem do wprowadzenia zmian, a innych prowadzi do odkrycia nieuświadomionych zakamarków duszy. Cztery filmy, które należą do nurtu kina popularnego, rzadko prezentowanego w Polsce, pokazują różne aspekty życia w Japonii i różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dzięki nim można podejrzeć, jak wygląda życie mnicha buddyjskiego, realia szkoły japońskiej czy świat muzyków orkiestrowych.

 

PLAN PROJEKCJI:

25.10; godz. 19:00  Abraxas (Aburakusasu no matsuri), reż. Naoki Kato, Japonia 2010, 113 min.

seans poprzedzi występ na bębny taiko w wykonaniu Ryotaro Sakamoto

26.10; godz. 20:15  Królik z orkiestry (Gakutai no usagi), reż. Takuji Suzuki, Japonia 2013, 97 min.

27.10; godz. 20:00  Maestro! (Maesutoro!), reż. Shotaro Kobayashi, Japonia 2015, 129 min.

28.10; godz. 19:00  Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzuki i Tatsuro Yokoyamy

28.10; godz. 20:00  Z pieśnią na ustach (Kuchibiru ni uta o), reż. Takahiro Miki, Japonia 2015, 132 min.

 

Projekcje z polskimi i angielskimi napisami

 

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Elektronik oraz on-line

Na koncert wstęp wolny po uprzednim odbiorze bezpłatnych wejściówek w kasie kina. Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc

 

 

Kino Elektronik

Ul. Generała Zajączka 7

01-518 Warszawa

Kontakt: tel. 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl

odbiór rezerwacji najpóźniej 30 min. przed seansem

 

 

Abraxas (Aburakusasu no matsuri)

Japonia 2010, 113 min.

reż. Naoki Kato; wyk.: Suneohair, Rie Tomosaka, Manami Honjo, Kaoru Kobayashi

Abraxas to Najwyższe Bóstwo w mitologii perskiej i gnostyckiej. Od jego imienia wywodzi się słowo „abrakadabra”. Film jest historią Jonena, mnicha buddyjskiego w świątyni Ryuunji w małym mieście w północno-wschodniej Japonii, który w przeszłości był muzykiem rockowym. Nie opuszczają go wątpliwości dotyczące sensu jego życia. Po swoim nieudanym przemówieniu dla licealistów, dochodzi do wniosku, że potrzebuje muzyki bardziej niż kiedykolwiek i postanawia zorganizować w mieście swój koncert. Jego przełożony, mnich Genshu wyraża swoje zaniepokojenie tym pomysłem, a żona Jonena, Tae, bardzo protestuje. Także mieszkańcom miasta ciężko zrozumieć motywacje i zachowanie mnicha. Sytuację pogarsza jeszcze samobójcza śmierć przyjaciela Jonena, który miał pomóc w organizacji koncertu.

 

 

Królik z orkiestry (Gakutai no usagi)

Japonia 2013, 97 min.

reż. Takuji Suzuki; wyst: Masaru Miyazaki, Maho Yamada, Satoru Jitsunashi, Koume, Arata Iura, Sawa Suzuki

Katsuhisa Okuda jest bardzo nieśmiałym i zamkniętym w sobie gimnazjalistą. Nie angażuje się zbyt mocno w życie szkolne i raczej unika aktywności pozalekcyjnych. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Tajemniczy królik prowadzi chłopca na próbę szkolnej orkiestry…

Film zrealizowany na podstawie powieści Kei Nakazawy, bardzo popularnej i lubianej w Japonii pisarki. Autorka z dużą uwagą i wyczuciem portretuje młodych ludzi w szczególnych dla nich okresie życia – ich dorastanie, wzajemne relacje, odkrywanie swoich pasji.

 

Maestro! (Maesutoro!)

Japonia 2015, 129 min.

reż. Shotaro Kobayashi; wyst: Tori Matsuzaka, Miwa, Toshiyuki Nishida, Kanji Furutachi, Goro Oishi

Z powodu kłopotów finansowych Główna Orkiestra Symfoniczna zostaje rozwiązana. Pół roku później część dawnych członków orkiestry spotyka się, by stworzyć nowy skład. Film opowiada o konflikcie między perfekcyjnym dyrygentem Tendo, a Kosaką jednym z muzyków. Napięcie wzmagają wzajemne animozje między członkami orkiestry. Miesiąc ciężkich prób pod okiem niezwykle wymagającego Tendo to także wzajemnie „dostrajanie się” charakterów, radzenie z frustracjami i mierzenie się z duchami przeszłości, a przede wszystkim poszukiwanie idealnego brzmienia. Filmowa adaptacja popularnej mangi Akiry Saso.

 

 Z pieśnią na ustach (Kuchibiru ni uta o)

Japonia 2015, 132 min.

reż. Takahiro Miki; wyk.: Yui Aragaki, Fumino Kimura, Kenta Kiritani, Yuri Tsunematsu, Shota Shimoda, Aoi Wakana, Kyoka Shibata

Z Tokio na malowniczą wyspę Goto w prefekturze Nagasaki powraca Yuri Kashiwagi, która z nieznanych nikomu powodów, porzuciła dynamicznie rozwijającą się karierę pianistki. Przyjmuje roczne zastępstwo za nauczycielkę muzyki w miejscowym gimnazjum. Jest piękna i tajemnicza, ale też chłodna, zdystansowana i nieco wyniosła. Wzbudza skrajne emocje zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Z nieukrywaną niechęcią obejmuje opiekę nad szkolnym chórem, który właśnie przygotowuje się ogólnokrajowego konkursu. Yuri odmawia grania na fortepianie i bardzo mało angażuje się w zajęcia. Za to wbrew intencji przewodniczącej chóru, pozwala dołączyć do niego chłopcom. Chórzystom zadaje też nietypową pracę domową – mają napisać list do siebie z przyszłości.

 

Wydarzenie towarzyszące:

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzaki (skrzypce) i Tatsuro Yokoyamy (fortepian), ok. 40 min.

Aranżacje znanych utworów muzyki filmowej praz kompozycje własne Tatsuro Yokoyamy.

Na koncert wstęp wolny

 

 

Organizatorzy:

Ambasada Japonii

Japan Foundation

Warszawska Szkoła Filmowa

Kino Elektronik

 

 

Przy wsparciu:

Mitsubishi Motors

Choya

 

Patronat medialny:

Japonia on-line