Z okazji premiery dokumentu Andrzeja Wolfa „Historia Ireny Sendlerowej” w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, zapraszamy na pokaz specjalny filmu w Kinie Elektronik. 27 stycznia, 12:30 / wstęp wolny.

Film jest zapisem ostatniego wywiadu udzielonego przez Irenę Sendler, odznaczonej medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata działaczki polskiego podziemia, która w czasie drugiej wojny światowej zajmowała się „przemycaniem” Żydowskich dzieci z warszawskiego getta na stronę aryjską. W rozmowie z Andrzejem Wolfem opowiada o swoim życiu, motywacjach i ostatnim życzeniu, aby pamięć o Holokauście pozwoliła ludzkości nie dopuścić do kolejnej zagłady.

– Zrobiłem ten film po to – mówił reżyser Andrzej Wolf – aby kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w nim pokazana stała się przestrogą.

Chcę pokazać widzom do czego prowadzi nietolerancja, brak szacunku czy antysemityzm, ale też chcę pokazać ludzi sprawiedliwych, bohaterów gotowych ryzykować życiem by pomóc prześladowanym i krzywdzonym.

Na film składają się fragmenty wywiadu, ilustrowane muzyką autorstwa Michała Lorenca, zdjęciami archiwalnymi oraz inscenizacjami, w których rolę Ireny Sendler odtwarza Sonia Bochosiewicz.

Produkcja filmu otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.