Tegoroczna gala wręczenia Nagród im. Zbyszka Cybulskiego i Nagród im. Bolesława Michałka odbyła się 13 stycznia w kinie Elektronik.

Jury (Małgorzata Zajączkowska, Andrzej Kołodyński, Bogusław Linda, Arkadiusz Tomiak i Janusz Zaorski) przyznało nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością AGNIESZCE ŻULEWSKIEJ za rolę w filmie „Chemia”.

Karolina Kosińska. Fot. Fundacja ZOOM

Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową otrzymała KAROLINA KOSIŃSKA za książkę „Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie”.

Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki i prowadzący uroczystość Piotr Głowacki. Fot. Fundacja ZOOM

Nagrody finansowe dla laureatów ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warszawska Szkoła Filmowa była partnerem wydarzenia.

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska- krytyk filmowy, scenarzystka, dziennikarka, pisarka i animatorka kultury. Główną ideą założycieli było wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”. W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę wznowiła Fundacja KINO (wydawca miesięcznika „KINO”). Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje, a laureata spośród nominowanych wyłania corocznie powoływane Jury złożone z osobistości świata kultury. Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera oraz Nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda im. Bolesława Michałka przyznawana jest od 1997 roku przez miesięcznik „Kino” dla najlepszej w roku polskiej książki o filmie.

www.nagrodacybulskiego.pl

www.kino.org.pl

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja „KINO”
Partnerzy: Telewizja Kino Polska, Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej