W dniach 11-12 czerwca 2015, w Kinie Elektronik odbył się Festiwal Filmoteki Szkolnej. W tegorocznej, 6. edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Do Warszawy przyjechało ponad 150 uczniów oraz 50 pedagogów z całej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym otwarciem z udziałem Pełnomocnik Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. Upowszechniania Kultury Filmowej Anny Sienkiewicz- Rogowskiej, Kanclerza naszej Szkoły Macieja Ślesickiego oraz Wiceprezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicji Pacewicz.
– Tegoroczny Festiwal Filmoteki Szkolnej jest szczególny, nie tylko ze względu na rekordową liczbę uczestników. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej udało się stworzyć sieć siedemnastu Pracowni Filmoteki Szkolnej – to miejsca, które mam nadzieję, będą pomagać edukacji filmowej w całej Polsce – mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kierujący Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji.
Edukacja filmowa w polskich szkołach nie byłaby możliwa bez zaangażowania nauczycieli.
– To, co robicie w szkołach z uczniami jest naprawdę wyjątkowe. Mam wrażenie, że niewiele jest krajów na świecie, gdzie jest równie dobrze rozwinięta edukacja filmowa. Jest to wielka zasługa PISF, który od 10 lat poza tym, że wspiera polską kinematografię, zajmuje się również edukacją filmową – podkreślała Alicja Pacewicz, wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
– Bardzo się cieszę, że znowu się spotykamy. Myślę, że jeżeli coś się dzieje z pasji, to jest wspaniałe i to prowadzi do sukcesu. Chciałbym, żeby kino Elektronik było wasze. Mam pomysł, żeby za rok stworzyć tutaj duży festiwal złożony z waszych filmów – mówił Maciej Ślesicki, Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Po przemówieniach odbyło się wręczenie nagród w festiwalowych konkursach: „Nakręć się”, „Skrytykuj.pl”, „Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Filmowy” oraz „Film na horyzoncie”, organizowanych przez różne instytucje upowszechniające kulturę filmową.
Konkurs „Nakręć się” polegał na zrealizowaniu pięciominutowych etiud szkolnych inspirowanych filmami z pakietu Filmoteki Szkolnej. Podczas festiwalu zostały wręczone trzy nagrody.
Nagroda główna – „Beethoven”, reż. Bartłomiej Grabowski, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach
Nagroda specjalna – „Kanapka”, reż. Natalia Wojnarowska, Marta Ośka i Antek Sosnowski, Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Warszawy w Piasecznie
Nagroda internautów – „Street”, reż. Weronika Szwelengreber i Michał Maciejewski, XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Łodzi
W ramach kampanii „Skrytykuj.pl” organizowane są konkursy, w których zadaniem
młodzieży jest opublikowanie własnej recenzji dowolnego filmu w formie pisemnej bądź wideo. Autorzy najlepszych prac zostają jurorami na festiwalach filmowych.
W Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział:
Michał Sujeta (członek Jury Młodych 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni), Julia Jędrzejczyk, Joanna Krygier, Julian Płoski (członkowie Jury Młodzieżowego 8. Festiwalu PKO Off Camera w Krakowie).
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Plakat Filmowy
Prace plastyczne uczestników konkursu na plakat filmowy oceniło jury w składzie: prof. Krzysztof Hejke (Szkoła Filmowa w Łodzi), prof. Józef Jurszczyszyn (ASP w Warszawie), Dorota Petrus, Marek Pawłowski.
Nagrodzeni w kategorii gimnazjum
I miejsce – Julia Rakoczy (Lublin) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
II miejsce – Zofia Mostrąg (Baszkówka) – „Dwaj ludzie z szafą”, reż. Roman Polański
III miejsce – Weronika Maleszyk (Lublin) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Wyróżnienia
Blanka Chmielewska (Połczyn Zdrój) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Anna Zając (Warszawa) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Weronika Kubak (Stężyca) – „Dwaj ludzie z szafą”, reż. Roman Polański
Agata Tuszkowska (Sobowidz) – „Dwaj ludzie z szafą”, reż. Roman Polański
Bartłomiej Seniuk (Kamień) – „Rodzina człowiecza”, reż. Władysław Ślesicki
Weronika Krupa (Brzeźno – Olenówka) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Aleksandra Wierzbicka (Tuszyn) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Dominika Kozłowicz (Lublin) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Nagrodzeni w kategorii liceum
I miejsce – Michał Kołacz – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
II miejsce – Weronika Duchlińska ( Baszkówka) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
III miejsce – Maja Skowronek (Łódź)) – „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has
III miejsce – Michał Walczak( Łódź) – „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Wyróżnienia
Lucjan Jaworski (Nisko) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
Karolina Pierzchała (Łódź) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
Maria Halina Barańczyk ( Poznań) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
Aleksandra Wiśniewska (Skierniewice) – „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has
Piotr Mlącki ( Warszawa) – „Mój Nikifor”, reż. Krzysztof Krauze
Organizatorem konkursu był Dom Kultury Zacisze w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy a współorganizatorami Polski Instytut Sztuki Filmowej i Warszawska Szkoła Filmowa. Nagrodzone i wyróżnione prace obejrzeć można u nas do końca lipca oraz w: Galerii Domu Kultury Zacisze, Galerii Kina Kultura i w Galerii Kina Praha.
Po uroczystości w Kinie Elektronik uczestnicy podzielili się na grupy i rozpoczęła się część warsztatowa. W holu głównym Warszawskiej Szkoły Filmowej odbywało się tzw. World Cafe.
Podczas 12-minutowych rozmów przy stolikach tematycznych młodzież mogła porozmawiać z zaproszonymi ekspertami m.in. o pracy nad realizacją filmu oraz o tajnikach ich zawodu.
Z uczniami z całej Polski rozmawiali w tym roku: Magda Bryll, Magdalena Czerwińska, Sebastian Fabijański, Krzysztof Hejke, Błażej Hrapkowicz, Kaja Klimek, Piotr Kucia, Wojciech Rawecki, Marta Stróżycka i Tomasz Wasilewski.
Równolegle w kinie Elektronik odbył się pokaz filmów uczniowskich i zajęcia z Maciejem Marczewskim. Nauczyciele obecni na Festiwalu zostali zaproszeni na warsztaty poświęcone wychowaniu poprzez film, poprowadzone przez Katarzynę Wasilewską.
Na koniec w Kinie Elektronik odbyło się oficjalne zakończenie 6. Edycji Festiwalu, podsumowanie oraz wręczenie dyplomów.
Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.